‘Dergiler Kimin Umurunda?’ 

Dergiciliğin düşünce, kültür, sanat ve edebiyatla ilişkisini; ilgili kabiliyetlerin eğitimindeki yerini, entelektüel ortama katkısını… konuşmayı artık geride bırakmış olmalıyız....

Dergiciliğin düşünce, kültür, sanat ve edebiyatla ilişkisini; ilgili kabiliyetlerin eğitimindeki yerini, entelektüel ortama katkısını… konuşmayı artık geride bırakmış olmalıyız. Çünkü söz konusu değerlerin sürekli işlenerek sürdürülmesindeki zorunluluk dergiciliği özel bir araç katına yükseltmeyi gerektirmiyor, zaten o -ferdî bir gayretle- orada bunun için bulunuyor.

Problem, değer üretimiyle dergiciliğin ve buna mahsus ferdî gayretin günümüzde artık simetrik olmayışıdır. “Ürettiğin değer kadar konuş” yerine “Paran kadar konuş” sözünün öne çıktığı şu ortamda ferdî gayretlerin maddiyat duvarına toslayarak parçalandığı malumdur.

Dergilerin zikrettiğimiz nedenlerle yaşamasından yana bir tercihte bulunduğumuzda ise kurulması zorunlu çok dolaşık bir ilişkiler yumağıyla yüz yüze geliveririz.

İki aylık kitap kültürü dergisi Şiraze’nin editörü M. Sedat Sert, yazımıza başlık olarak seçtiğimiz soruyu merkeze alan son yazısında (Eylül-Ekim 2023, sayı: 19) o yumağın içinden bir umut ışığı bulmaya çalışmış.

Sert’in on üç madde özetlediği o umut ışığını, buradan da paylaşmak istiyorum:

“1. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde, iki yılda bir defa...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Haçlı Seferleri’nden Siyasal Siyonist-Hıristiyancılığa geçiş 05 Aralık 2023 | 165 Okunma Spinoza’ya göre Tevrat 02 Aralık 2023 | 352 Okunma Yahudi Kutsal Siyaseti’nden Siyasal Siyonist-Hıristiyancılığa… 30 Kasım 2023 | 140 Okunma Arz-ı Mev‘ûd Tevrat’a ne zaman eklendi? 28 Kasım 2023 | 1.214 Okunma Siyonist bir tehdit olarak Arz-ı Mev’ud 25 Kasım 2023 | 149 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar