Türkiye... AK Parti... Yazılım güncellemesi...

İster, "ders alınmazsa tarih tekerrür eder" diyelim, isterse "ati (gelecek) de senden sorar hesap ..." Bugün, stratejik kararları cesaretle alan Türkiye, yarının kuşaklarınca yargılanmanın kaçınılmaz kader olduğunun bilinciyle, o hesaplaşmadan alnının akıyla çıkmanın gayreti ile yoluna devam ediyor.


Suriye'nin kuzeyindeki kurguya, İran üzerindeki baskıya, Doğu Akdeniz'deki paylaşım kavgasına baktığımızda ülkemizin bekasını doğrudan ilgilendirdiğini hemen görebiliyoruz. Yeni küresel denklem, bu coğrafyada iki devletin çıkarlarını bizzat hedef alıyor. Bir yanda enerji açığı bulunan Türkiye, diğer yanda enerji ihracatçısı Rusya. Türkiye, yakın çevresindeki petrol ve doğalgaz kaynaklarına erişmeyi isterken Rusya da zengin kaynaklarını güvenli ve alternatif kanallardan uluslararası pazarlara sunmayı önemsiyor.Doğu Akdeniz'de ABD öncülüğünde İngiltere, Fransa, İtalya himayesinde İsrail, Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin kurduğu enerji ittifakının Türkiye ve Rusya'ya karşı konumlandığı gün gibi ortaya çıkıyor.
Türkiye için iki kritik pozisyon söz konusu...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Memurlar... Neşter gereken alanlar! 20 Ağustos 2019 | 2.580 Okunma FETÖ... Bilanço... Şehir efsaneleri... 17 Ağustos 2019 | 2.462 Okunma “Konsomatris de olurum!” “Hayır olamazsın!” 15 Ağustos 2019 | 80 Okunma Yeni Türkiye reformları mı? Yeni siyasi oluşumlar mı? 13 Ağustos 2019 | 241 Okunma Kürt nüfusu, ABD nüfuzu ve Türkiye... 10 Ağustos 2019 | 144 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar