Türkiye... AK Parti... Yazılım güncellemesi...

İster, "ders alınmazsa tarih tekerrür eder" diyelim, isterse "ati (gelecek) de senden sorar hesap ..." Bugün, stratejik kararları cesaretle alan Türkiye, yarının kuşaklarınca yargılanmanın kaçınılmaz kader olduğunun bilinciyle, o hesaplaşmadan alnının akıyla çıkmanın gayreti ile yoluna devam ediyor.


Suriye'nin kuzeyindeki kurguya, İran üzerindeki baskıya, Doğu Akdeniz'deki paylaşım kavgasına baktığımızda ülkemizin bekasını doğrudan ilgilendirdiğini hemen görebiliyoruz. Yeni küresel denklem, bu coğrafyada iki devletin çıkarlarını bizzat hedef alıyor. Bir yanda enerji açığı bulunan Türkiye, diğer yanda enerji ihracatçısı Rusya. Türkiye, yakın çevresindeki petrol ve doğalgaz kaynaklarına erişmeyi isterken Rusya da zengin kaynaklarını güvenli ve alternatif kanallardan uluslararası pazarlara sunmayı önemsiyor.Doğu Akdeniz'de ABD öncülüğünde İngiltere, Fransa, İtalya himayesinde İsrail, Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin kurduğu enerji ittifakının Türkiye ve Rusya'ya karşı konumlandığı gün gibi ortaya çıkıyor.
Türkiye için iki kritik pozisyon söz konusu...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tarihi kırılmanın eşiğinde Cumhuriyetin büyük sınavı... 29 Ekim 2020 | 1.195 Okunma Asırlık planlar! Günlük sorunlar... 27 Ekim 2020 | 92 Okunma Ekonomi... Asemptomatik bulaştırıcılar! 24 Ekim 2020 | 340 Okunma Küresel belirsizlik ve liderlik denklemi 22 Ekim 2020 | 70 Okunma Kamu alacaklarının yapılandırılması meselesi! 20 Ekim 2020 | 452 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar