“Yeni” MHK’nın “Aydınus Kararı” kutlanmalıdır!..

Bugünkü yazımı, “Fırat Aydınus, Profesyonel Futbol Disiplin Kuruluna gönderildiği” günden birkaç gün sonra, “Merkez Hakem Komitesi cezayı kendi mi kesmeliydi, yoksa PFDK’ya sevk kararı doğru mu”...

Bugünkü yazımı, “Fırat Aydınus, Profesyonel Futbol Disiplin Kuruluna gönderildiği” günden birkaç gün sonra, “Merkez Hakem Komitesi cezayı kendi mi kesmeliydi, yoksa PFDK’ya sevk kararı doğru mu” tartışmalarının başladığı dönemde yazmıştım ama “daha önemli saydığım” olaylar gündeme girince “yazı arşivimde” bekledi.
Tartışmalarının devam ettiğini görünce, işte şimdi Uluçmarket’e; noktasını, virgülünü bile değiştirmeden alıyorum:
MHK, “Aydınus’u Disiplin Kuruluna sevk etmekte haklıdır. Zira ortada “bir hakem hatası yoktur”; ortada “hakem hakeme küfürleşme vardır!..” “Hatanın cezasını” MHK keser, “küfürleşmenin cezasını” da Disiplin Kurulu!..
İşte, Futbol Federasyonu Disiplin Talimatı’nın birinci “AMAÇ” maddesi: “Bu talimatın amacı, amatör ve profesyonel futbol faaliyetlerinde disiplini sağlamak, disiplin kurullarının oluşumunu, çalışma usul ve esaslarını, disiplin ihlali oluşturan fiilleri, bunların cezalarını ve cezaların infazını belirlemektir.”
Devam edelim; Talimat’ın ikinci “TANIMLAR VE KISALTMALAR” maddesinin “ç” fıkrası: “Müsabaka görevlileri: TFF tarafından görevlendirilen hakem, gözlemci, temsilci, saha komiserleri ve diğer kişileri…” ifade eder.
Bitmedi; Talimat’ın üçüncü “KAPSAM” maddesinin “b” fıkrası: “Müsabaka görevlileri…”
Çok açıktır ki; “Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Talimatı “Disiplin suçu işlemiş müsabaka görevlisi  saydığı” hakemleri de “kapsamına alıyor” ve de zaten almalıdır!..
“Sahada küfrü, sportmenliğe aykırı davranışı, hem kartlarıyla cezalandıran hakem, hem de Disiplin Kuruluna gönderilip ceza almalarını sağlayan raporları yazan” hakem, kendisi “aynı suçları” işleyince, “içinde belki de hiç hukukçu olmayan MHK’nın vereceği karara” bırakılamaz, bırakılmamalıdır!...
“Yeni” MHK’yı bu kararından dolayı alkışlıyorum; herkese ve elbette “hakemlere örnek ve caydırıcı olacaktır”, bu sevk kararı!..
Hadi biraz da gülümseyelim; “Fırat Aydınus da, spor ve spor disiplini tarihimize...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Efsane!.. 16 Kasım 2019 | 49 Okunma “En başarılı sensin” Mustafa Başkan! 15 Kasım 2019 | 78 Okunma Terim farkını, fark etmek!.. 13 Kasım 2019 | 164 Okunma Düne bakın; kimler vardı, ya sonrası?.. 09 Kasım 2019 | 57 Okunma 6-0’ın ardından!.. 08 Kasım 2019 | 297 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar