Tarihi şahsiyetlere dokunmayın

Bu günlerde tarihte yer almış insanlarla ilgili ağır ve incitici ifadeler kullanmak alışkanlık hale geldi. Tarihin, kendi içinde bugün doğru yorumlayamayacağımız olaylarla dolu olduğunu biliyoruz. Bugün...

Bu günlerde tarihte yer almış insanlarla ilgili ağır ve incitici ifadeler kullanmak alışkanlık hale geldi.
Tarihin, kendi içinde bugün doğru yorumlayamayacağımız olaylarla dolu olduğunu biliyoruz. Bugün oturduğumuz yerde veya önümüzde yazılı metinlere bakarak bazı dönemleri değerlendirmek, nihai bir kanaate varmak sakıncalı sonuçlar doğurabiliyor.
Bizi isabetli sonuçlardan da uzaklaştırabilir.
Gerek Osmanlı dönemi ve sultanları ile ilgili uluorta yapılan çirkin değerlendirmeler, gerekse de yakın dönemle ilgili hiçbir faydası olmayan ve hakarete varan sözler bize zarardan başka hiçbir şey miras bırakmayacaktır.
Önemli olan bundan sonra ne yapmamız gerektiğidir. Tarihteki hatalara düşmemek için neler konuşmalıyız, hangi hadiseden hangi sonuçları ve derslerini çıkarmalıyız.
Bize fayda sağlayacak yol budur.
Sevdiğimiz veya sevmediğimiz kişilerle geleceği beraberce nasıl inşa edebiliriz. Bunu araştırmalıyız.
Beraber yaşamak zorundayız. Kavga ederek yaşayamayız.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tedavi edemediğimiz hastalık ‘kibir’ 14 Haziran 2019 | 40 Okunma Toplum ve dini sorular 07 Haziran 2019 | 17 Okunma Yüce Allah'a ahdinizi diri tutun 03 Haziran 2019 | 20 Okunma Haset, insanı günaha iter 02 Haziran 2019 | 17 Okunma En yaygın günah gıybet 01 Haziran 2019 | 43 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar