Türkiye’ye düşen küresel rol

Hürriyet Gazetesi Yazarı Nedim Şener'in bugünkü (18.05.2022)''Türkiye’ye düşen küresel rol'' başlıklı yazısı.

Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana özellikle Batı medyasında en çok bahsedilen konuların başında, “Üçüncü Dünya Savaşı” olasılığı geliyor. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için başvuru yapma kararı bu olasılığı daha da arttırdı.

Rusya’nın, Ukrayna’nın NATO üyesi olma kararına karşı tutumu ortada. Sonuç, savaş ile yıkılmış bir ülke ve milyonlarca insanın yurtlarından ayrılması, binlerce insanın ölümü.

ABD’NİN HEGEMONYA PLANI

Tüm bunların arkasında ise Amerika Birleşik Devletleri’nin, küresel hegemonyasını genişletme amacı var. İngiltere ise en büyük işbirlikçisi.
Almanya başta, bazı bazı Avrupa Birliği ülkelerinin zorla da olsa desteğini aldılar. NATO’nun etki alanını genişletip Rusya’yı çatışmanın içine çekerek zayıflatmayı amaçlıyorlar. İşte bunun için Ukrayna’dan sonra Finlandiya ve İsveç kartını öne sürdüler; bugüne kadar uluslararası alanda tarafsızlığı ile bilinen iki ülkenin NATO’ya üye olmasını istiyorlar.

ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI YORUMLARI

Bunun Rusya açısından anlamı açık; İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyesi olmasının askeri sonuçlar doğuracağını söylüyor. İşte tüm bu gelişmeler, uzmanları “Üçüncü Dünya Savaşı” yorumlarına itiyor. Peki bu tehlikeli gidişe hangi ülke “Dur” diyebilir. Elbette Türkiye.

ürkiye iki ülkenin NATO üyeliğine “Hayır” deyip veto ederse başta İsveç ve Finlandiya olmak üzere tüm dünya için önemli bir adım atmış olur.

İki ülkenin NATO üyeliğinin engellenmesi, Rusya’yı da kışkırtarak büyük bir çatışma peşinde olan Amerika’nın oyununun da bozulması anlamına gelecektir.

Böylece coğrafi konumunun verdiği avantaj ve izlediği dengeli dış politikayla “bölgesel güç” etkisine sahip Türkiye, Üçüncü Dünya Savaşı olasılığını veya bu konuda yapılan tartışmaları sona erdirecek “küresel bir aktör” olarak rol oynayabilir.

TERÖRE DESTEK VEREN NATO ÜYELERİ

TÜRKİYE, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine itiraz gerekçesini daha çok, PKK ve FETÖ başta terör örgütlerine verdikleri desteklere bağlıyor. Türkiye bu konuda haklı ama terör örgütlerine destek veren ülkeler İsveç ve Finlandiya ile sınırlı değil.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Masadaki o rapor 04 Temmuz 2022 | 6.082 Okunma Anlaşmaya, hukuka uymayan mutabakata uyar mı 01 Temmuz 2022 | 3.119 Okunma FETÖ’cü askeri öğrencilerin tahliyesinde ‘scramble’ detayı 29 Haziran 2022 | 4.282 Okunma HDP/PKK’ya karşı kısa savunmam 27 Haziran 2022 | 2.404 Okunma Askeri öğrenci değil, darbeci 24 Haziran 2022 | 4.577 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar