Zararlıya zararlı demenin yasak olduğu bir ülkeye doğru…

Meşhur bir hikayedir…Tanzimat fermanının ilan edilmesinden sonra halkı bilgilendiren bir münadi şöyle bağırıyordu: “Duyduk duymadık demeyin. Bundan sonra gavura gavur denmeyecek. Bundan böyle gavura gavur diyen...

Meşhur bir hikayedir…

Tanzimat fermanının ilan edilmesinden sonra halkı bilgilendiren bir münadi şöyle bağırıyordu: “Duyduk duymadık demeyin. Bundan sonra gavura gavur denmeyecek. Bundan böyle gavura gavur diyen cezalandırılacaktır.”

Ülkemizde tam da bu günlerde bu meşhur hikâyeyi hatırlatan olaylar yaşıyoruz.

Sivil toplum kuruluşlarının da büyük tepkisini çeken gıda yasası bugünlerde Meclis’te görüşülmeye başlandı.

Hem haber portallarında bu konu ile ilgili arama yaptığınızda yeterli bilgiye ulaşabiliyorsunuz hem de arzu etmiş olmanız durumunda yasa hakkında arayış içinde olmanız size olanı ayan beyan gösteriyor. 

Yasa, kısaca tarif etmek gerekirse zararlı bir gıda maddesine “zararlı” demeyi yasak hale getiriyor ve “zararlı” diyenleri para cezası ile cezalandırıyor. Hem de öyle az bir miktar değil. 20 bin liradan başlayıp 50 bin liraya giden para cezası bunlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kaplumbağa Terbiyecisinin gerçek yüzü… 26 Ekim 2020 | 217 Okunma Asıl sen kimsin AK Parti? 22 Ekim 2020 | 643 Okunma Dışarıda zafer, içeride hezimet… 19 Ekim 2020 | 274 Okunma Zararlıya zararlı demenin yasak olduğu bir ülkeye doğru… 15 Ekim 2020 | 214 Okunma İnsanın acımasızlığı ve kaplumbağanın çaresizliği… 12 Ekim 2020 | 102 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar