Modern Hâricîler: Troller

Hâricîlik, İslam toplumu içinden ilk ayrılan ve İslam’a en büyük zararı veren akımlardan birisi. Her ne kadar ilk çıkışlarında ileri sürdükleri fikirler tutarlı gibi görünse de daha...

Hâricîlik, İslam toplumu içinden ilk ayrılan ve İslam’a en büyük zararı veren akımlardan birisi. Her ne kadar ilk çıkışlarında ileri sürdükleri fikirler tutarlı gibi görünse de daha sonrasında yüzyıllar boyunca hem İslam’a hem devlete hem de topluma çok büyük zararlar vermişlerdir.

Öyle ki bu fırkanın verdiği zararlar bugün bile etkilerini sürdürmektedir. Günümüzde ise yine bir fırka, daha doğru bir tabirle “güruh” en az Hâricîler kadar topluma, devlete ve fertlere zarar vermekte.

Sözünü ettiğim “güruh” sosyal medyada çöreklenen “troller”.

Hiçbir ahlaki ve etik kaygısı taşımadan hedef gösterilen kişi veya kuruma saldıran bu insanımsı yaratıklar maalesef telafisi mümkün olmayan yaralar açmakta.

Troller; kendinden olmayan, kendi fikirlerine katılmayan, kendi çıkarlarını zedeleyen kişi ve kurumları adeta bir iftira ve demagoji yağmuruna tutarak hayata geldiğine pişman etmekte. Hiçbir ahlaki sınır tanımayan troller hedefteki kişiye ağza alınmayacak kelimelerle hakaretler etmekte, küfürler sıralamakta, tehditler savurmakta.

Aynı anda binlerce belki de yüzbinlerce saldırı altında kalan kişi veya kurum adeta sindirilmekte, itibarsızlaştırılmakta, toplumdan soyutlanacak hale getirilmektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HEDEF 2021, HEDEF İSTANBUL... 14 Ekim 2019 | 2.871 Okunma Ensar olamadık, bari zebani olmayalım... 10 Ekim 2019 | 2.484 Okunma Elinde yağlı urgan ile idam sehpasına giden çocuklar… 07 Ekim 2019 | 2.300 Okunma Kaşıkçı kâbusu 03 Ekim 2019 | 2.316 Okunma Kaşıyın beyler kaşıyın, az kaldı... 30 Eylül 2019 | 8.586 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar