İyimser bir söylem temkinli bir tavır

Referandum kampanyaları devam ederken sessiz sedasız bir yeni siyaset dili de inşa ediliyor. Ya da iyimser tahminle bakarsanız yeni bir dil inşa edilir, diyebiliriz. Özellikle AK Parti ile CHP arasında pek alışkın olmadığımız...

Referandum kampanyaları devam ederken sessiz sedasız bir yeni siyaset dili de inşa ediliyor. Ya da iyimser tahminle bakarsanız yeni bir dil inşa edilir, diyebiliriz.

Özellikle AK Parti ile CHP arasında pek alışkın olmadığımız bir gerilim çıkarmama pratiği çalışıyor. Muhalefet partisi geleneksel tavrı dışında hamleler yapıyor, iktidar partisi de bu hamleleri taca atmak yerine teşekkürlerle onaylıyor. Mesela, Almanya’da bakanlara konulan konuşma yasağının CHP tarafından da kınanması, Baykal’ın daha ileri bir adım atarak kendi konuşmasını iptal etmesi güzeldir. İktidar sözcülerinin bu yaklaşıma teşekkürle cevap vermeleri de güzeldir.

***

Elbette, sandığa gidilirken yapılan hamleler her zaman sahici olmayabilir. Ya da seçim taktikleri partilerin kalıcı tavır ve davranışlarının garantisi değildir. Doğru ama unutmayalım ki bugüne kadar her seçim öncesinde tam tersini yaşıyorduk. Üslup ve karşılıklı hamleler o kadar sert oluyordu ki sürekli, “Seçimden sonra da yüzyüze bakacaksınız, unutmayın” ikazı yapılıyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Böyle gitmeyecek. Gerçekçi bir salgın planı şart 10 Eylül 2020 | 1.928 Okunma Kosova anlaşmasından bize düşen acı ders 07 Eylül 2020 | 3.553 Okunma Biz bize yeteriz de niye? 05 Eylül 2020 | 2.077 Okunma Kur makyajı için heba edilen 105 milyar Dolar nereye gitti? 31 Ağustos 2020 | 2.797 Okunma Basit ama gerçek 29 Ağustos 2020 | 301 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar