‘Onun ahlakı Kur’an’dı’ (3)

Bundan önceki iki yazımın ilkinde Kur’ân-ı Kerîm’in Hz. Peygamber için kullandığı ‘yüce ahlâk’ nitelemesinin insan ilişkileri yönünden, ikincisinde risâlet ve tebliğ sorumluluğu yönünden ne ifade ettiğini açıklamaya çalışmıştım.

Bu yazımda ise aynı nitelemeyi Peygamberimizin insanlara örnek olması ve temsil sorumluluğu yönünden açıklamaya çalışacağım. Tarihte yeni yeni peygamberler gönderilmesinin başlıca amacı, yozlaşan toplumları veya bütün insanları inanç ve yaşayış yönünden gerçeklik ve iyilik çizgisinde dönüştürmekti. Peygamberleri eğitimci, düşünür vb. kişilerden ayıran en önemli özelliklerinden biri, onların vahiy yoluyla aldıkları inanç alanına ve pratik hayata dair kurtarıcı bilgileri tebliğ etme yanında, bunların anlaşılması ve uygulanması hususunda insanlara fiilen de model olma sorumluluğu taşımaları, bu sorumluluğu hakkıyla yerine getirmeleridir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘İbret alın, ey akıl sahipleri!’ 11 Aralık 2019 | 162 Okunma ‘Selef’ kutsayıcılığı 04 Aralık 2019 | 180 Okunma ‘Onun ahlakı Kur’an’dı’ (3) 27 Kasım 2019 | 39 Okunma “Onun ahlakı Kur’an’dı” (2) 20 Kasım 2019 | 57 Okunma ‘Onun ahlakı Kur’an’dı’ 13 Kasım 2019 | 82 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar