Kaçakçılar AOÇ’yi hukuktan kaçıramadı!

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın, Atatürk Orman Çiftliği’ni (AOÇ) koruma mücadelesi ile önemli bir aşamaya varıldı. Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin 1/10000’lik...

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın, Atatürk Orman Çiftliği’ni (AOÇ) koruma mücadelesi ile önemli bir aşamaya varıldı. Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin 1/10000’lik AOÇ’yi koruma planını iptal etmesi, Atatürk’ün 21. yüzyıla da örnek olacak bu büyük mirasına yönelik talanı durdurmada önemli bir zemin oluşturacak. Zira bu projeye bağlı olarak yapılan daha küçük ölçekli planlar da dayanağını yitirmiş oldu. 
Bu karar kapsamında Kaçak Saray’ın da kimden kaçak olduğu, hiçbir yasal zemine dayanmadığı bir kez daha onaylandı. 
Bu aşamadan sonra beklenen tek şey Büyükşehir Belediyesi’nin ve Cumhurbaşkanlığı’nın hukuka uyması!
Uyar mı?
Elbette böyle bir şey beklemiyoruz ama bu aşamadan sonra Tezcan Karakuş Candan ve Mimarlar Odası mücadelesinde yalnız bırakılmamalı. 
Bugünkü kuşaklar, AOÇ’yi önümüzdeki kuşaklardan ödünç aldıklarını, artık en azından daha fazla talan edilmemesini sağlamak zorunda olduklarını unutmamalı. 
*    *    *    *
AOÇ 2006 yılında yapılan yasal değişiklikle her türlü talana açık hale getirildi. Ancak burada altını çizmemiz gereken önemli bir gerçek var; AKP iktidarı AOÇ’yi talan etmek için önemli referanslara sahipti. Zira Atatürk’ün 1925’te kurup 1938’de tüm Türkiye’ye miras bıraktığı AOÇ’ye, önceki bütün iktidarlar özünde bir arsa gözüyle baktılar. Her iktidar döneminde adım adım tırtıklandı. Üstelik bu yapılırken mevcut yatırımları koruma sorumluluğu da göz ardı edildi. 
Halen yüzde 42’si talan edilmiş olan AOÇ’nin, kalan bölümü bile üzerinde pek çok şey yapmaya değer bir miras. Uluslararası bir karşılaştırma yapmak gerekirse, AOÇ’nin kalan bölümü, bütün dünyanın dikkatindeki Central Park’tan 10 kat daha büyük. 
Atatürk’ü aşacağını iddia edenler önce ona ulaşmayı denemeli. Atatürk’ün sadece başkentin yanıbaşında temellerini attığı bu çiftlik bile bugünkü iktidarın ancak rant gözüyle dikkatinde olabiliyor. 
Bugün dünyada “kentsel tarım” diye yeni bir kavram var. Doğal olan her şeyin yerini giderek plastikleşen ürünlerin aldığı günümüzde. Hem kentlerin biraz daha yeşermesi hem de doğal üretimin gözle görülebilir bir çekicilik kazanması için kent merkezlerine yakın yerlerde büyük tarım alanları oluşturuluyor. 
Atatürk’ün büyüklüğüne bakın ki bir yüzyıl sonra dünya, AOÇ benzeri kent pencerelerine gereksinim duyuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AKP’nin dayanakları çökerken... 03 Aralık 2020 | 1.030 Okunma İran’ın ‘acem’ilikleri! 02 Aralık 2020 | 1.501 Okunma Katar’ı su yönetimine ortak etmek! 01 Aralık 2020 | 924 Okunma Bu Katar’ın lokomotifi ABD’dir! 29 Kasım 2020 | 1.848 Okunma Seçim istemek yetmez! 26 Kasım 2020 | 271 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar