12. çuvallama planı!

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay bu hafta '12. çuvallama planı!' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Plan yapmak, gerek kişilerin yaşamında gerekse ülkelerin yönetiminde önemli bir perspektiftir. Yönünü bilmek, önünü görmektir. Demokrasisi karaya değil de rayına oturmuş ülkelerde geleceğin her aşaması planlanır. 6 aydan 60 yıla kadar.

Türkiye’de ise değil 60 yıl, değil 6 ay, 6 gün sonrasını bile görmek mümkün değil. 

Aslında önünü görememek de bir bakıma “görmek” demektir. Belirsizliği dikkate alıp ona göre daha ihtiyatlı davranırsınız.

En kötüsü, önünüzü çok yanlış görmektir. Zira çok iyi bir geleceğe doğru yürüdüğünüzü düşünürken bir bakmışsınız yolun devamı çukur!

***

Çok “planlı” günlerden geçiyoruz!

Plan sayısı çok ama gerçekleşme oranı da çoktan seçmeli. Tutabilir de tutmayabilir de... Bazıları ters tepebilir... Yolun yarısında yenisi de yapılabilir!

Bütün bunlar bize göre!

Önceki gece TBMM’den 12. Kalkınma Planı geçti. 2024-2028 yıllarını kapsıyor. Planı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz paylaştı. Çok değil iki ay kadar önce, 6 Eylül 2023’te de orta vadeli program (OVP) açıklandı. Onu da Cevdet Yılmaz sunmuştu. 

Bu tür planları, programları Cevdet Yılmaz’ın gülümseyen yüzüyle sunması insana iyi geliyor. “Bu adam kötü bir şey söylemez” diye düşünüyorsunuz. Söylediği hemen hiçbir şey tutmuyor ama olsun. Söylerken dinlemesi iyi geliyor! 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Temiz eller şart... Temiz el kaldıysa! 30 Kasım 2023 | 151 Okunma Fikirsel çölleşme! 29 Kasım 2023 | 53 Okunma Kemal Bey bir bilen mi bir bilenen mi olacak? 28 Kasım 2023 | 241 Okunma Sonbahar sanatı... 25 Kasım 2023 | 47 Okunma Özgür Özel’in yürüyüşü! 23 Kasım 2023 | 486 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar