Zamlara avuç içi ayarı!

Sözcü Gazetesi Yazarı Murat Muratoğlu'nun bugünkü (11.11.2022)''Zamlara avuç içi ayarı!'' başlıklı yazısı.

Yine müfettiş edasıyla teftişe gittim marketlere… Gözlemlerimi aktarıyorum sizlere…

Ucuz marketlerin manav reyonları semt pazarlarının akşam toplanmasının son dakika hali… Elde kalanları alıp dizmişler sanki… Yamuk yumuk, çürük çarık… Yine de diğer ürünlerinde belirgin fiyat farkları var.

Örgü peyniri gibi görünen örgülü peynir ismiyle satılıyor, dil peyniri gibi görünen dilli peynir diye… En bilineni tost peyniri…

İşin aslı eritme peyniri bunların tamamı… Daha ucuz oluyor ama peynir artıklarından ısısal işlem ve eritici tuzlar kullanarak hazırlanıyor. Bu saatten sonra parasızlık nedeniyle insanlar için fiyat önemli olunca kapış kapışa gidiyor.

Zam yapmak yerine ürün küçültme prensibi devam ediyor. Oysa gelen tepkiler üzerine yönetmelikte değişiklik yapılmıştı. “Aldatıcı ticari uygulamalar” kapsamına alınmıştı. Sahi o ne işe yaradı?

Peki, müşteri bilgilendiriliyor mu? Türkiye'de mi? Tabii ki hayır! Gelişmiş ülkelerde bu durum mümkün değil… Kafanıza göre gramaj azaltamazsınız. Tüketici şikâyetleri ile o ülkenin rekabet kurumu öyle bir ceza keser ki belinizi doğrultamazsınız.

Gençler bilmez. Şimdilerde 80 gramdan 65 grama düşürülen çikolatalar 150 gramdı bir zamanlar… Muhtemelen yakında çikolata kaybolacak, sadece ambalaj satılacak.

Boyum kadar çerez paketleri… Açıyorsunuz lastik sönmesi gibi hava kaçırıyor. Bir avuç çerez, paketin dibinden sana bakıyor.

Gazlı içeceklerde fiyatlar katlamış, gaza gelmiş, kendini aşmış…

Gazlı ürün demişken, hani Tekirdağ Valisi, Coca-Cola'yı ‘Fanta' içerek protesto etmişti. Aynı grubun üretimi olduğunu nereden bilecekti?

İşte o Fanta'yı İngiltere'de içseydi doğal aroma verici kullanılmışını tüketecekti. Türkiye'deki yapay aroma verici… Türkiye'de üretilen Fanta'nın içeriğinde mısır şurubu var. İngiltere'de üretilende yok!

Sizce bu neyin farkı? Fakirliğin!

Şahlanan ekonomi nedeniyle… Türkiye'de vatandaşın alım gücü mü kaldı? Kazanılan para azaldı. Daha büyük ve daha kaliteli olsa pahalıya gelecek. Vatandaş verebilir mi o parayı?

Kuruyemişler adeta diyete girmişler. 150 gramlık kuruyemiş inmiş 96 grama… Yüzde 56 zam yapmışlar hesaplayana…

Bırakın gıda maddelerini… Bulaşık süngerleri küçüldü! Var mı daha ötesi? Aynı paraya daha az ürün satıyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlk düğme yanlış iliklenirse... 29 Kasım 2022 | 443 Okunma Faiz lobisi, fobisi, hobisi 28 Kasım 2022 | 511 Okunma Katar’dan 10 milyar dolar daha... 26 Kasım 2022 | 911 Okunma Kimsenin takmadığı faiz kararı 25 Kasım 2022 | 1.186 Okunma Kıyakçılığın sonu ayakçılıktır! 23 Kasım 2022 | 559 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar