Kadir Şeker için İstinaf'a beraat başvurusu

Türkiye, Kadir Şeker ismini Şubat ayında, Konya'da ölümle sonuçlanan olayla duydu. Şeker, kendi ifadesiyle, tanımadığı bir erkeğin, tartıştığı kadına şiddet uyguladığını...

Türkiye, Kadir Şeker ismini Şubat ayında, Konya'da ölümle sonuçlanan olayla duydu. Şeker, kendi ifadesiyle, tanımadığı bir erkeğin, tartıştığı kadına şiddet uyguladığını görünce, kadını korumak için yanlarına gitmişti. Özgür Duran adlı kişi kendisine müdahale eden Şeker'e saldırmış, boğuşma sırasında yere düştüklerinde de Şeker'in cebinden çıkardığı bıçağın kalbine saplanması sonucu hayatını kaybetmişti.

“Olay meşru müdafaadır. Mahkeme meşru müdafaayı kabul etmeyecek olsa bile meşru müdafaanın sınırlarının aşılması maddesinden Kadir Şeker’in beraatine karar vermelidir. TCK’nın ilgili (25 ve 27/2) maddelerinden Konya Bölge Adliyesi’ne istinaf dilekçemizi önceki gün (11.11.2020) sunduk ve şimdi duruşma tarihi bekliyoruz.” Açıklama, Kadir Şeker’in avukatı Emrah Daylan’dan geldi.

(Daylan, 13 Ekim 2017’de İstanbul Pendik’te pompalı tüfekle öldürülen 17 yaşındaki Helin Palantöken’in ailesinin de avukatıydı.) Dün telefonda görüştüğüm Avukat Daylan, dosyadaki görgü tanığı ifadelerinin de müvekkili Kadir Şeker’i doğruladığının altını çizdi ve “İstinaf’ın beraat yönünde karar vereceğine inanıyoruz” dedi. ‘Kadına şiddet’ başlığında özel bir örnek oluşturan olay, sosyal medyada #Kadiriçinadalet etiketiyle büyük yer bulmuştu.

Tutuklanan Kadir Şeker’e, mahkeme ‘kasten adam öldürme’ suçundan 12 buçuk yıl hapis cezası verdi. Avukat Emrah Daylan, 5 Şubat 2020 tarihinde Konya’da gerçekleşen olayla ilgili şunları anlattı:

- Müvekkilim Kadir Şeker, anne-babası köyde çiftçilik yaptığı için Konya’da teyzesinin yanında yaşayan, fen lisesi mezunu, başarılı, hiçbir sabıkası ve suç geçmişi olmayan, üniversite sınavına hazırlanan bir genç.

- İfadelerine başvurulan altı görgü tanığının da anlattığı gibi, maktul Özgür Duran’ın parkta bir kadına bağırarak saldırıda bulunduğu esnada olay yerine geliyor. Kadını da, adamı da tanımıyor. Kadını korumak maksadıyla maktul Özgür Duran’a “Abi ne yapıyorsun, hiç yakışıyor mu?” diyor. Bu sözüyle başlayan tartışma neticesinde, maktul Kadir’e koşarak yumruk atıyor ve sonra nefesini kesecek şekilde boğazını sıkıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aşı, İngiltere ve kış 17 Eylül 2021 | 120 Okunma O mitingde Prof. Şenol olsaydı? 14 Eylül 2021 | 232 Okunma Diyanet 10 Eylül 2021 | 162 Okunma Buse'nin yolculuğu 07 Eylül 2021 | 37 Okunma Okullar ve sorular 03 Eylül 2021 | 1.338 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar