KDV indirimi

Posta Gazetesi Yazarı Murat Çelik’in bugünkü (15.02.2022)’’ KDV indirimi ‘’ başlıklı yazısı.

Katma Değer Vergisi (KDV) indirimi sonrası şimdi merak edilen, yüzde 7’lik indirimin etiketlere yansıyıp yansımayacağı. Ya da ne kadar yansıyacağı… Gıda toptancılarıyla konuştum. Biri dedi ki “Geçen cuma yüzde 8 KDV’li ürün aldım. Şimdi KDV 1’e düştü. Ben o malı yüzde 7 altına veremem ki. Faturayı 1’den keserim ama maliyeti yine 8’e göre olacak mecburen.” Peki ne olacak? Esnafın bu soruya yanıtları şöyle:

- Fiyatların düşmesi zaman alacak. Stoktaki mallar eriyene kadar bu indirimin vatandaşa tam yüzde 7 olarak yansıması zor. Yüzde 8 KDV’li maliyetler bir süre daha fiyat düşüşüne engel olur.

- Peynir, zeytin, hububat, un, zeytinyağı gibi ürünlerde, toptanda KDV zaten yüzde 1’di. Bakkal, market ise toptancıdan yüzde 1 KDV’li aldığı ürünü yüzde 8 ile satıyordu. Bu da etikete yansıyordu. Şimdi 1 KDV’li alıp aynı oranla satacaklar. Dolayısıyla perakende kısmında etikete yansıması lâzım indirimin.

- Ama asıl önemlisi maliyet enflasyonu. O düşmeden, fiyatlar inse de kalıcı olmaz.

AHMET ÖZAL

Ankara’nın siyasi kulislerinden bir bilgi aktarayım. Ahmet Özal’ın aktif siyasete döneceğini duydum. Hatta yakında bir siyasi partinin genel başkanı olacağını… Kendisine sordum. “Yok öyle bir şey” demedi. Kulis bilgisini yalanlamadı. Aksine “81 ilden arayanlar, soranlar var. Türkiye’nin her yerinden vatandaşımızın ilgisi, teveccühü var” sözleriyle, dolaylı olarak doğruladı kulağıma gelen bilgiyi. Ahmet Özal’ın hangi partinin başına geçeceğini öğrendiğimde onu da yazacağım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muhalefette yeni dönem 01 Mart 2022 | 290 Okunma Savaş 25 Şubat 2022 | 176 Okunma Hâl'i pürmelalimiz 22 Şubat 2022 | 213 Okunma Buse Şenses 'Gazi' değil mi? 18 Şubat 2022 | 82 Okunma KDV indirimi 15 Şubat 2022 | 89 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar