Yerel kültürel programlara paldır kültür

Evet, yerli otomobil lansmanı dün yapıldı ve hemen herkesin söyleyeceği bir şey var ama bugün bir süre önce geniş katılımlı bir atölye çalışmasında üzerinde durduğumuz yerel yönetimler ve kültür bağlamında paldır kültür bir şeyler söylemek istiyorum. O halde buyrun.

Herhangi bir mahall’in bir kültürü ve bu kültürün formları varsa, o mahallede (sınırlı, yerel, siyasî, idarî, coğrafî alan) yaşayan insanların o kültürün bir biçimde içine doğduğunu, orada yaşadığını ve o kültürle temas içinde olduğunu varsayabiliriz. Toplumsal ve siyasî pratiklerin geldiği noktada, yöneten/yönetilen etkileşimi, her iki tarafın da birbirine eşit, ya da baskın olanın idare olduğu bir anlayıştan en azından düşünsel planda çıkmış gibi  gözükmektedir. Yerel idarelerin merkezî idarenin karar alma mekanizmaları karşısında yükselmesi gerekliliği fikri uzun süredir revaçta olan, benimsenen bir tutumdur. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir çocuktan birkaç post çıkarmak 22 Şubat 2020 | 39 Okunma Okulda havlayan bir Fındık 20 Şubat 2020 | 104 Okunma Şifreler deşifreler 18 Şubat 2020 | 124 Okunma Şeylerin içinden 15 Şubat 2020 | 39 Okunma Dijital agoralar 13 Şubat 2020 | 32 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar