Sizce asıl Kandil neresi?

Ülkeyi konferanslarla gezerken en çok karşılaştığım soru “Kandil’e neden bir kara harekatı yapılmıyor?” oluyor. Bu sorunun sorulmasında sanırım hepimizin biraz sorumluluğu var. Geçmişten bu...

Ülkeyi konferanslarla gezerken en çok karşılaştığım soru “Kandil’e neden bir kara harekatı yapılmıyor?” oluyor. Bu sorunun sorulmasında sanırım hepimizin biraz sorumluluğu var. Geçmişten bu yana gelinen noktayı tam olarak anlatamadığımız için de halkımızın büyük çoğunluğu geçmişte yapılan harekatın bir benzerinin gereklilik olduğunu düşünüyor. PKK terörünün zirve yaptığı dönemler olan 1990’lı yıllarda sınır ötesi operasyonlar bir gereklilikti. Bu operasyonların bir işe yaramadığını söyleyenler olmasına rağmen ben aksine, yapılanlar sayesinde örgütün belli sınırlara çekildiğini düşünüyorum. Güvenlik güçlerinin görevi teröristle mücadele etmektir. Terörle mücadele etmek ise ayrı bir görev alanına girer. Konudan sapmadan bu operasyonların o dönemde nasıl yapıldığını anlatmaya başlayalım.

***

Irak sınır hattında bulunan kamplardan (bir bina veya nokta düşünmeyin) Türkiye’ye terörist geçişleri olmakta ve Irak sınır hattında birçok nokta örgüt tarafından geçici üs noktalarına dönüştürülmekteydi. Güvenlik güçleri, örgütün silahlı gruplarını yok etmek için Türkiye topraklarından başlayarak Irak içine bir süpürme harekatı planlanmaktaydı. Zırhlı birlikler sınır hattından geçerek teröristlerin geçiş noktalarını kapatmaya çalışmaktaydı. Arazi müsaade ederse geriye sızan birliklerle çekiç/örs harekatı da icra edilirdi.

Operasyon haftalarca sürebileceği gibi aylarca da sürebilirdi. Operasyona katılan unsurların büyüklüğü onbinleri geçerdi.

Sahanın havadan gözetlenmemesi nedeniyle bölgeye sızan birimlerin ilettiği istihbarat üzerinden değerlendirme yapılırdı. Envanterde olan keşif uçaklarıyla çekilen fotoğraflar üzerinden hedef kıymetlendirilirdi. Bunlar ise en yakın 6 saat sonra işleme alınabilirdi. Deneyimli pilotlar timlerle araziye sızar ve hava saldırılarını onlar koordine ederlerdi. Atışlarda serbest düşüş tipi bombalar kullanıldığı için de sapma iki kilometreye kadar olabilirdi. Aslında operasyonlar temasın sağlanması ve sınırda yığınaklanan silah ve cephanenin ele geçirilmesi için icra edilirdi. Operasyon hiçbir zaman tam derinliğe kadar götürülmedi. Bunda en önemli neden teknolojik olarak kısıtlama ve siyasi nedenlerdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Burası Amazon ormanları değil! 28 Haziran 2018 | 3.236 Okunma Kıssadan hisse 25 Haziran 2018 | 4.166 Okunma Bul ve Getir 21 Haziran 2018 | 2.131 Okunma Savulun akıncılar geliyor 18 Haziran 2018 | 3.083 Okunma Asimetrik savaş 14 Haziran 2018 | 1.257 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar