Sessiz sedasız

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği konusu, seçim tarihinin açıklandığı günden bu yana haklı olarak gündemin birinci maddesi oldu. Adaylar kim olacak diye başladık şimdi de muhtemel sonuçları. Bu...

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği konusu, seçim tarihinin açıklandığı günden bu yana haklı olarak gündemin birinci maddesi oldu. Adaylar kim olacak diye başladık şimdi de muhtemel sonuçları.

Bu arada çevremizdeki ülkelerde de seçimler yapılmaya başladı. Lübnan seçimlerinin ardından yaşanacak patlama gün yüzüne çıktı.

Şimdi de Irak seçimlerinde aynı tablo ile karşı karşıyayız. Maalesef çevremizdeki ülkelerde seçim sonuçları ülkeye huzur getirmedi. Bu arada Ermenistan’da ismini nasıl koyacağını bilmediğim bir devrim ile başbakan görevini bıraktı.

Suriye’de  ABD sayesinde İsrail’in önü açıldı ve aktif anlamda hava harekatı başladı. Bu arada başlayan hava harekatını yalnızca ‘İran güçlerini bölgeden uzaklaştırmak isteniyor’ diye okuma yapmak isteyenlere  bir hatırlatma yamak isterim.

Başından beri Suriye savaşı için de bir enerji ve bu enerjinin aktarılması için koridor oluşturmak meselesi olduğunu yüksek sesle dillendiriyorum.  Rotanın Erbil’den başladığı, Deyr- Zor’dan devam edip Hayfa Limanı’na ulaştığını yazdım ve söyledim. Hatta bu işin içinde suları kontrol etmek amacının olduğunu bile söyleyebilirim. 

Son gelişmeler aslında bunu daha kuvvetli bir şekilde teyit ediyor.

İran’ın bölgeden tasviye edilmesi, hava harekatlarının yoğunlaştığı yerler, Fırat’ın doğusuna rejim güçlerinin geçmesine izin verilmemesi, petrol ve doğalgaz yataklarına yapılan bütün saldırılara ABD’nin Rus askerlerini öldürmeyi göze alacak şekilde mukavemet edilmesi, Irak seçimlerine ABD’nin dolaylı müdahalesi, Hayfa Limanı’ndan başlayacak ve İtalya’ya ulaşacak enerji hatları ile ilgili anlaşmaların imzalanmış olması ve ABD destekli körfez ülkelerinin PYD bölgesine gelmek istemeleri sanırım yeterli ispatı oluşturur diye düşünüyorum.

Sessiz sedasız önümüzdeki dönemin yeni Sykes- Pİcot anlaşmalarının imzaları bir bir atılıyor.

Söze dönemin MİT Müsteşarı olan Emre Taner’in 80. yıl konuşmasından bir paragraf ile devam ediyorum:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Burası Amazon ormanları değil! 28 Haziran 2018 | 3.259 Okunma Burası Amazon ormanları değil! 27 Haziran 2018 | 6 Okunma Kıssadan hisse 25 Haziran 2018 | 4.182 Okunma Bul ve Getir 21 Haziran 2018 | 2.153 Okunma Savulun akıncılar geliyor 18 Haziran 2018 | 3.099 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar