Ertem: Türk şirketleri Afrika’ya neden uzak?

Çiğdem Ertem, dünyanın en büyük çip üreticisi ve teknoloji devi Intel’in Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı. Selefi Ayşegül İldeniz 1.5 yıl önce Intel Yeni Teknolojiler Dünya...

Çiğdem Ertem, dünyanın en büyük çip üreticisi ve teknoloji devi Intel’in Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı. Selefi Ayşegül İldeniz 1.5 yıl önce Intel Yeni Teknolojiler Dünya Başkan Yardımcısı olarak Silikon Vadisi’ne transfer olunca bu göreve gelmiş.
Görev alanı 1.3 milyar insanın yaşadığı 67 ülkeyi kapsıyor. Bu 1.3 milyarın 450 milyonu öğrenci. “Son yıllarda en büyük ekonomik gelişmeyi gösteren, çok hızlı büyüyen, büyük bir genç nüfusa sahip bölgeyi yönetmek bana heyecan veriyor,” diyor ve ekliyor: “İşimi çok büyük bir istekle yapıyorum; teknolojiyle insanların hayatına değen çok keyifli bir görev. Bölgede bir sonraki jenerasyonun daha mutlu olmasında payımız olacak.”
Kadına destek
Önce Ayşegül hanım, ardından Çiğdem hanım... Intel’de diğer ülkelerde de kadın yöneticiler ağırlıkta mı, yoksa bu durum Türkiye’ye mi özel? Ertem’in verdiği bilgiye göre dünyada teknoloji şirketlerinde kadın-erkek çalışan oranı % 30-70. Intel’de de durum farklı değil. Ancak bu yılın başında Intel’in Amerika’daki merkezinde şu önemli karar alınmış: “Üniversitelerin teknik bölümlerinden mezun olan kadın-erkek oranı neyse, Intel’deki temsil oranı da o düzeye gelmeli.”
Bu oran % 40-60’mış. Intel, 2020 yılına kadar % 40-60 kadın-erkek çalışan oranına ulaşmayı hedefliyor. Hedef aslında çok daha kapsamlı; kadınlar başta olmak üzere Afro-Amerikalılar ve Hispanikler gibi teknoloji şirketlerinde çok az temsil edilen grupların işe alınmaları ve onların kuracakları start-up’ların desteklenmesi için 300 milyon dolar gibi ciddi bir kaynak ayrılmış. Çünkü Intel’in CEO’su Brian Krzanich “nüfus yapısını daha iyi yansıtan bir işgücüne sahip olmadan, müşterilerimizi anlamamız ve ihtiyaçlarına tam olarak cevap vermemiz mümkün değil,” diye düşünüyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nasdaq’dan BİST’e: Aynı anda saniyede 100 bin işlem 07 Ağustos 2015 | 257 Okunma Bir başka olur Çin Borsası’nın düşüşü! 05 Ağustos 2015 | 344 Okunma Kadının kariyerinde en önemli karar, eş seçimi! 02 Ağustos 2015 | 398 Okunma Batı’da eşler, Türkiye’de aile, çalışan kadına destek 31 Temmuz 2015 | 230 Okunma Ertem, eşi ve 3 oğluyla 5 kişilik basketbol takımı 29 Temmuz 2015 | 307 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar