Türkiye’nin önündeki iki engel kalkarken…

Türkiye’nin bazıları kendinden çoğu da muhataplarının tavır alışından kaynaklanan çözmesi ya da yönetmesi gereken onlarca sorunu var. Neyse ki hiç biri hayati değil, varlığını, siyasi...

Türkiye’nin bazıları kendinden çoğu da muhataplarının tavır alışından kaynaklanan çözmesi ya da yönetmesi gereken onlarca sorunu var. Neyse ki hiç biri hayati değil, varlığını, siyasi istikrarını, toprak bütünlüğünü tehdit etmiyor. Bulunduğu coğrafyası, elindeki askeri imkanları ve diplomasi sayesinde onları istediği gibi çözemese dahi yönetebiliyor.

Hiç şüphe yok ki demokrasi açığını kapatıp, insan hakları ihlallerini ortadan kaldırabilse daha da iyi yönetecek, sorunlar karşısındaki pozisyonlarını dünyaya daha kolay anlatacak. Özellikle AB ve ABD ile olan ilişkilerinde pazarlık gücünü arttıracak. Yine de ne kadar değişirse değişsin dünya siyasetinin özü değişmedikçe pazarlık etmek zorunda kalacak.

Önünde de mutlaka aşılması gereken engeller olacak. Bazen Dağlık Karabağ sorununda olduğu gibi yıllarca beklemesi ve Ermenistan’la ilişkileri normalleştirin baskısına direnmesi, bazen de F16 sorununda olduğu gibi satışa engel çıkartan bir senatörün rüşvet almaktan yargılanarak tasfiyesini fırsata çevirmesi gerekecek.

Kabul...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sıcaklık artışı durdurulabilir mi? 03 Aralık 2023 | 75 Okunma Amerika’nın da işi zor... 29 Kasım 2023 | 220 Okunma Küreselleşme derinleşip çetrefilleşirken… 26 Kasım 2023 | 101 Okunma Siyasette risk yönetimi... 22 Kasım 2023 | 99 Okunma Çifte cinayet 19 Kasım 2023 | 49 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar