Tarımda herkes suçlu bir AKP masum!

VAKTİYLE tarımda kendi kendine yeten az sayıda ülkeden biri sayılan Türkiye nasıl oldu da bu özelliğini yitirdi ve susamdan buğdaya her şeyi ithal eden bir hale düştü? Her şeyin AKP ile başladığını...

VAKTİYLE tarımda kendi kendine yeten az sayıda ülkeden biri sayılan Türkiye nasıl oldu da bu özelliğini yitirdi ve susamdan buğdaya her şeyi ithal eden bir hale düştü?

Her şeyin AKP ile başladığını söylemek haksızlık olur ama AKP'nin ithalatçı ülkelerin ve çokuluslu şirketlerin değirmenine su taşıdığını inkâr etmek de yalancılık olur.

*

Her şey 1980'lerde üretim fazlaları için yeni pazarlara ihtiyaç duyan ülkelerin ve çokuluslu tarım ve gıda tekellerinin Türkiye'ye dayattığı uyum programlarıyla başladı.
1977-1988 arasında tarımın ticaret hadleri yüzde 45 oranında düştü. Destekleme alımlarının tarım katma değerine oranı düştü. Tüccarların gücü arttı. Ticaret sermayesinin sömürüsü arttı. Aynen şimdi patateste de olduğu gibi, çiftçiye ödenenle bizim markette ödediğimiz fiyat arasındaki makas açıldı. İhraç fiyatlarıyla çiftçinin eline geçen arasındaki makas da açıldı.
1980-90 yılları arasındaki emek karşıtı politikalar nedeniyle toprak dağılımındaki eşitsizlik büyüdü. 12 Eylül darbesinin ardından uygulanan sermaye yanlısı politikalar gariban çiftçiyi ezdikçe ezdi.
1989'da bu politikalar iflas edince tarım lehine 3-5 düzenleme yapıldı ancak sürdürülebilir değildi.
1994 kriziyle '5 Nisan Kararları' denilen musibetle tarım yeniden çöküşe geçti. Girdi sübvansiyonları kısıtlandı, destekleme alımları ve kimi ürünlerin üretimi azaltıldı.
IMF, tarıma destekte ticaret korumacılığının, girdi sübvansiyonlarının azaltılmasını, kredi-faiz oranlarının artırılmasını istiyordu. Ona verilen sözlere paralel olarak tarıma verilen destek yüzde 25'ten yüzde 13'e çekildi.
Hem IMF hem de Dünya Bankası Türkiye'yi uluslararası tarım tekellerinin yağmasına açtı, Batı'nın gıda stoklarına yeni pazar yarattı. Türkiye, uluslararası sermayenin açık pazarı haline geldi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargı ve MEB gözünü kapayınca 10 çocuk istismar edildi 03 Eylül 2018 | 7.042 Okunma Saygısız bir toplumuz 27 Ağustos 2018 | 2.355 Okunma İstismar eden üvey babanın ifadesi bile alınmadı 20 Ağustos 2018 | 189 Okunma Türk adaleti ‘intihar’ diye geçiştirdi 13 Ağustos 2018 | 2.523 Okunma Önyargılarını ‘genel ahlak’diye yutturanlara kanmayın! 06 Ağustos 2018 | 4.379 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar