'Oyları bölüyorsunuz' safsatası

KÜÇÜK partilere ve bağımsız adaylara uygulanan ciddi bir baskı var bu ülkede. "Oyları bölüyorsunuz" propagandası her daim işliyor.  Seçmen 50 yıldır "Oyunuz boşa gitmesin... Bu, köprüden...

KÜÇÜK partilere ve bağımsız adaylara uygulanan ciddi bir baskı var bu ülkede. "Oyları bölüyorsunuz" propagandası her daim işliyor. 

Seçmen 50 yıldır "Oyunuz boşa gitmesin... Bu, köprüden önceki son çıkış" laflarını dinliyor. Bunun etkisiyle epey kimse istemediği, onu temsil ettiğini düşünmediği partilere oy verip duruyor.
Ezici bir çoğunluk hep partilere oy veriyor ama "Say" desek, İstanbul milletvekillerinden mesela kaçının ismini sayabilir seçmen?
Oysa sadece partileri değil, Meclis'te bizi gerçekten temsil edecek kişileri de seçiyor olmalıyız. Vekilimize "Oyumuz sana, karşılığında sen de beni duy, gör, temsil et ve hesap ver" diyebilmeliyiz.
Hele de bu siyasi iklimde bağımsız adayın demokrasi ruhuna çok daha uygun olduğunu bilirken.

*

Demokrasinin dört yılda bir sandığa gitmekten veya bir liderin koruması altında elini kaldırıp indirmekten ibaret olmaması gerekiyor.
Gerçek bir sivil siyaset için bunun çok daha ötesinde bir yurttaşlık ve vekillik anlayışına ihtiyaç var.
Meclis'e adım atmış bağımsız bir vekilin diğer milletvekilleri gibi parti içi dengeleri, güç oyunlarını düşünmesine, lafını söylerken "Acaba parti lideri ne der" diye düşünmesine gerek yok.

*

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargı ve MEB gözünü kapayınca 10 çocuk istismar edildi 03 Eylül 2018 | 7.042 Okunma Saygısız bir toplumuz 27 Ağustos 2018 | 2.355 Okunma İstismar eden üvey babanın ifadesi bile alınmadı 20 Ağustos 2018 | 189 Okunma Türk adaleti ‘intihar’ diye geçiştirdi 13 Ağustos 2018 | 2.523 Okunma Önyargılarını ‘genel ahlak’diye yutturanlara kanmayın! 06 Ağustos 2018 | 4.379 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar