Kılıçdaroğlu’nun yalanları-1

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yalanlarının hızına yetişmek ne mümkün… Gün geçmiyor ki yalan üstüne yalan koymasın… Sırasıyla değinmekte yarar var. İşin gerçeği...

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yalanlarının hızına yetişmek ne mümkün…

Gün geçmiyor ki yalan üstüne yalan koymasın…

Sırasıyla değinmekte yarar var.

İşin gerçeği bilinsin diye…

***

Kılıçdaroğlu diyor ki:

“Yeni sistemde Cumhurbaşkanının kaç yardımcı ve bakan atayacağını bilmiyoruz. Keyfine göre istediği miktarda ve kişiyi seçebilir. Tek adam ve diktatörlük rejimi bu işte.”

El-cevap:

Bilmeyen de sanır ki mevcut sistemde Başbakanın kaç yardımcı ve bakan atayacağını biliyoruz.

İşin gerçeği şu:

Mevcut sistemde Başbakan dilediği miktarda bakan belirleyebilir. Yani kaç yardımcı ve bakan belirleyeceği, tamamen Başbakanın kendi takdirinde ve yetkisindedir. Yardımcı ve bakanların sayısını belirleyen bir anayasa ve yasa hükmü yok.

Mevcut sistemde Başbakan, yardımcılarını ve bakanlarını milletvekilleri arasından seçmek zorunda değildir. Meclis dışından da dilediği kişiyi yardımcı ve bakan olarak seçebilir. Başbakanın ağırlıklı olarak milletvekillerinden yardımcı ve bakan seçmeleri mevcut sistemin doğası gereğidir ve bütünüyle siyasi dengelerle alakalıdır.

Yeni sistemde Başbakanlık makamı olmadığı için, işbu yetki hükümetin/yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanına veriliyor.

Aynı yetkiyi Başbakan kullandığında Kılıçdaroğlu’na göre tek adam veya diktatörlük rejimi olmuyor ama Cumhurbaşkanı kullandığında oluyor.

Allah aşkına mantık bunun neresinde?

Kılıçdaroğlu hem bir gerçeğin üstünü yalanla örtüyor, hem yalan yoluyla kafaları karıştırıyor, hem de normal bir insanın mantığının kabul edemeyeceği bir mantıkla tek adam ve diktatörlük iddiasında bulunuyor.

E pes vallahi!

Bu bahiste unutulan bir gerçeği hatırlatalım:

AK Parti iktidara geldiğinde bakanlık sayısı 36 idi. AK Parti’yle beraber bu sayı 25’e indirildi.

***

Kılıçdaroğlu diyor ki:

“Yeni sistemde Cumhurbaşkanı partinin de genel başkanı olacağı için, milletvekillerini o belirleyecek. Dolayısıyla hem yürütmenin, hem de yasamanın sahibi olacak.”

İlahi Kemal Bey, mevcut sistemde milletvekillerini kim belirliyor?

Mevcut sistemde Başbakan aynı zamanda bir partinin de genel başkanı. Milletvekillerini de büyük oranda kendisi belirliyor. Başbakanın partisi Meclis’te çoğunluğu elde etti mi aynı sonuç doğmaz mı?

Bugün Meclis’te çoğunluğu olan parti, AK Parti. Başbakan da AK Parti’nin genel başkanı. Kemal Bey'in mantığına göre yürütmenin başı olan Başbakan, aynı zamanda kendisinin belirlediği milletvekilleri dolayısıyla Meclis’in de patronu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Koronavirüsle imtihanım... 07 Kasım 2020 | 4.118 Okunma Can derdindeyken... 05 Kasım 2020 | 467 Okunma Ölümü yaşamak... 31 Ekim 2020 | 1.039 Okunma Bahçeli'ye ve Baykal'a kim operasyon çekti? 24 Ekim 2020 | 2.768 Okunma Tatar'ın kazanması ne anlam ifade ediyor? 22 Ekim 2020 | 764 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar