NATO bizi gerçekten koruyor mu?

NATO'nun Türkiye'ye neler yaşattığını hatırlamak lazım. Mesela bir olay var ki bunu hatırlayınca NATO'nun faydası da zararı da ortaya çıkar. 1963-64 yıllarında Kıbrıslı Rumlar, EOKA diye bir...

NATO'nun Türkiye'ye neler yaşattığını hatırlamak lazım. Mesela bir olay var ki bunu hatırlayınca NATO'nun faydası da zararı da ortaya çıkar.
1963-64 yıllarında Kıbrıslı Rumlar, EOKA diye bir örgüt kurmuşlar, Türkleri öldürüyorlardı.
Hatta bir Türk binbaşının banyoda kanlar içindeki cesedi gazetelere de yansımıştı.

ABD'DEN RUSYA'YA DESTEK
Dönemin Başbakanı İsmet İnönü, Türk uçaklarını Kıbrıs üzerinde uçurarak EOKA'yı yıldırmayı planlıyordu. Ancak aynı gün Moskova'dan Kruşçev imzalı bir mektup geldi.
Sovyetler Birliği Genel Sekreteri, "Türkiye, Kıbrıs'a müdahale ederse Sovyetler Birliği de Türkiye'ye müdahale eder" diyordu.
Bu mektuba garip biçimde bir destek Amerika'dan geldi. Amerikan Başkanı Johnson da Kuruşçev'in mektubuna destek veriyordu.
Başbakan İsmet İnönü çok sinirlendi ve "Yeni bir dünya kurulur, Türkiye de bu dünya içindeki yerini alır" dedi.
Sonra olanları...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FETÖ’nün Almanya’daki yapılanması 06 Temmuz 2022 | 433 Okunma Dünya ekonomisi çok kırılgan 05 Temmuz 2022 | 139 Okunma HDP, altılı masaya resti çekti 04 Temmuz 2022 | 578 Okunma FETÖ ve CHP’nin Berat Albayrak’a iftirası yargıdan döndü 03 Temmuz 2022 | 281 Okunma Madrid mutabakatı Yunanlıları öfkelendirdi 02 Temmuz 2022 | 214 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar