Meğer koalisyonlar seçimden önce de kurulabilirmiş

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçerken en fazla duyduğumuz gerekçe, Türkiye'nin koalisyonlarla geçen yıllarının kayıp olduğu değil miydi? Yeni sistemde yürütme erki Cumhurbaşkanı'na ait olacak ve TBMM...

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçerken en fazla duyduğumuz gerekçe, Türkiye'nin koalisyonlarla geçen yıllarının kayıp olduğu değil miydi? Yeni sistemde yürütme erki Cumhurbaşkanı'na ait olacak ve TBMM sadece yasama ve denetleme görevlerini yapacaktı. Böylece uyumsuzların sırf koltuk sahibi olmak için kurdukları ve ülkeyi yerinde saydıran koalisyonlara yer de gerek de kalmayacaktı.

İttifak mı koalisyon mu?
Bu yeni sisteme geçilirken hiç hesap edilmeyen şey, koalisyonların ille de seçimden sonra oluşacakları üzerindeki inancın yanlışlığıydı. Nitekim şu andaki seçim ittifakları ile koalisyonların seçimden önce de kurulabilecekleri ortaya çıkmış bulunuyor. Üstelik "İttifak" adı verilen bu seçime dönük koalisyonların bazıları aklı ve siyasi ahlakı zorlayan birliktelikleri içermekte.

Siyaset yine kayıyor
"Cumhur İttifakı" açıklandığında AK Parti ile MHP'nin birlikteliğini kimse yadırgamamıştı. Çünkü bu iki partinin tabanları birbirlerinden nüanslarla ayrılıyorlardı. Ama Cumhur İttifakı'na karşı "Millet İttifakı" kurulunca, siyasetin yine şirazesinden çıkmaya başladığı açık biçimde görüldü.

Akıl dışı koalisyon
CHP ile Saadet Partisi'nin birlikte Abdullah Gül'e gönül bağlamaları, AK Parti kurucusu Abdüllatif Şener'in CHP listesinden Konya adayı olması, neden kurulduğu tam olarak bilinmeyen İyi Parti'nin de Millet Koalisyonu'na dahil edilmesi, Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Karaduman'ın da Konya'da CHP listesinde ikinci sıradan aday olması... Bütün bunlar yetmezmiş gibi, bu Millet Koalisyonu'nun HDP'ye dönük olarak ışık yakması da gündeme girmişti.

Ya kazanırlarsa...
Özetle, yeni sistemin koalisyonlara son vereceği öngörülürken, bunun mümkün olmayacağı şimdiden anlaşılmıştır. Mesela bu Millet İttifakı'na dahil olan uyumsuzların koalisyonu TBMM'de çoğunluğu sağlarsa, sistemi kilitler ve Cumhurbaşkanı'nın elini kolunu bağlayabilirler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD Türkiye’nin de dünyanın da değiştiğini hâlâ görmüyor 19 Kasım 2018 | 6.658 Okunma Cumhurbaşkanı Erdoğan Kılıçdaroğlu’nu CHP’nin başında tutmakta kararlı 18 Kasım 2018 | 10.047 Okunma Kaşıkçı ile FETÖ’yü ilişkilendirmek şeytanın bile aklına gelmezdi 17 Kasım 2018 | 7.419 Okunma Veliaht Muhammed bin Selman ne kadar kolay aklandı 16 Kasım 2018 | 6.063 Okunma Atatürk’ü herkesten daha fazla seven Bayar, Kemalist bir darbeyle devrilmişti 15 Kasım 2018 | 7.543 Okunma
TÜM YAZILARI