Bunlar ittifak değil itilaf partileridir

Şu anda Türkiye'de bazı siyasetçiler "Siyaset yapıyoruz" diyerek "evcilik oynuyorlar". Bunların içinde bulunduğu gruba "Millet İttifakı" deniyor. Aslında buna "ittifak" değil "itilaf" demek daha doğru olacaktır. Biz bu...

Şu anda Türkiye'de bazı siyasetçiler "Siyaset yapıyoruz" diyerek "evcilik oynuyorlar". Bunların içinde bulunduğu gruba "Millet İttifakı" deniyor.
Aslında buna "ittifak" değil "itilaf" demek daha doğru olacaktır. Biz bu Arapça kelimeyi Birinci Dünya Savaşı sonrasında Anadolu işgal edilirken çok iyi öğrendik.
Aralarında uzlaşıp Türkiye'yi paylaşmak isteyen devletlere itilaf devletleri denirdi. "Uzlaşmak, anlaşmak" demektir. Türk siyasetçileri içinde de bu devletlerle işbirliği yapanlara "itilafçılar" denirdi. Hatırlayacağımız Damat Ferit Paşa bunların en önde gideniydi.

HÂLÂ YIKMAYA ÇALIŞIYORLAR
Günümüze gelince; Türkiye'yi paylaşmak, yıkmak, zayıflatmak isteyen yabancı devletler yine var.
Bunların bazıları kendilerine "müttefik" bile diyor. Amerika'yı, Fransa'yı, Yunanistan'ı falan çok iyi biliyoruz.
Bunların Türkiye hakkındaki...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Irak ve Suriye’de harekât 21 Ekim 2021 | 165 Okunma Artık Afrika’da varız 20 Ekim 2021 | 239 Okunma Farklı sistemler 19 Ekim 2021 | 127 Okunma Muhalefet kendini toplamalı 18 Ekim 2021 | 217 Okunma Kıymet bilmek bir erdemdir 17 Ekim 2021 | 134 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar