Acaba bu dünyadaki dostlarımız ve düşmanlarımız kimlerdir?

Gerçekten dış dünya, Doğusu ve Batısı ile Türkiye'ye düşman mı?

Avrupa Birliği'nin ağırlıklı üyeleri de, Ortadoğu'da Suudi Arabistan'ın başını çektiği ülkeler de, Türkiye'de iktidarın değişmesi için ellerinden geleni yapıyorlar mı?

İç ve dış düşmanlar
"İç ve dış düşmanlar" söylemi, bugünün üretimi değildir. Türkiye'de yönetimler siyasette kendilerince kural dışı bir şeylerin sahnelendiğini gördükleri zaman, bunların iç ve dış düşmanlar tarafından planlandığını ileri sürerler. Aslında her ülkenin olduğu gibi tabii ki Türkiye'nin de dış düşmanları elbet vardır. Bunların içerideki uzantıları da mutlaka bulunur.

Her şey değişir
Ancak bilelim ki, düşmanlık zemine ve zamana göre değişen bir konumdur. Tabii ki ebedi ve ezeli düşmanlıklar da vardır. Örneğin Şii-Sünni ayrılığına dayalı olarak, İran ile Suudi Arabistan'ın birbirleri ile dost olmadıkları söylenebilir. Ya da son dönemin yol ayrılıklarından biri olan Rusya-Ukrayna parçalanması, bu iki ülkeyi bugünlerde birbirleri ile düşman konumun getirmiştir. Bunun gibi birbirlerinin parçası olan Hindistan ve Pakistan, Keşmir yüzünden her an savaş konumuna girmiyorlar mı?


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
15 Temmuz başarılı olsaydı yıldönümünde kimler neleri kutlardı? 17 Temmuz 2019 | 1.910 Okunma “Türkiye’de Amerika’nın temsilcileriymiş gibi gayret edenler var” 16 Temmuz 2019 | 2.257 Okunma Bu dönüm noktasında Türkiye’ye yeni hedefleri anlatmanın zamanıdır 15 Temmuz 2019 | 2.297 Okunma Siyasette yolları ayırmak ile ihanet etmek aynı şey değildir 04 Temmuz 2019 | 3.534 Okunma Devlet Bahçeli siyasi vicdanın sesi olarak, gelişmeleri yorumladı 03 Temmuz 2019 | 3.822 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar