Acaba bu dünyadaki dostlarımız ve düşmanlarımız kimlerdir?

Gerçekten dış dünya, Doğusu ve Batısı ile Türkiye'ye düşman mı?

Avrupa Birliği'nin ağırlıklı üyeleri de, Ortadoğu'da Suudi Arabistan'ın başını çektiği ülkeler de, Türkiye'de iktidarın değişmesi için ellerinden geleni yapıyorlar mı?

İç ve dış düşmanlar
"İç ve dış düşmanlar" söylemi, bugünün üretimi değildir. Türkiye'de yönetimler siyasette kendilerince kural dışı bir şeylerin sahnelendiğini gördükleri zaman, bunların iç ve dış düşmanlar tarafından planlandığını ileri sürerler. Aslında her ülkenin olduğu gibi tabii ki Türkiye'nin de dış düşmanları elbet vardır. Bunların içerideki uzantıları da mutlaka bulunur.

Her şey değişir
Ancak bilelim ki, düşmanlık zemine ve zamana göre değişen bir konumdur. Tabii ki ebedi ve ezeli düşmanlıklar da vardır. Örneğin Şii-Sünni ayrılığına dayalı olarak, İran ile Suudi Arabistan'ın birbirleri ile dost olmadıkları söylenebilir. Ya da son dönemin yol ayrılıklarından biri olan Rusya-Ukrayna parçalanması, bu iki ülkeyi bugünlerde birbirleri ile düşman konumun getirmiştir. Bunun gibi birbirlerinin parçası olan Hindistan ve Pakistan, Keşmir yüzünden her an savaş konumuna girmiyorlar mı?


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Baroları parçalamak daha büyük sorunlara sebep olabilir 02 Temmuz 2020 | 2.604 Okunma Dede olmayanlar dedelerin neler hissettiklerini pek anlayamaz 01 Temmuz 2020 | 2.227 Okunma “Benden sonra her şey bozuldu” çizgisindeki muhalefet siyasetin gerçeğidir 30 Haziran 2020 | 1.951 Okunma Kendi tarihinin gerçeklerini değiştirmeye çalışmak yaygın bir alışkanlıktır 29 Haziran 2020 | 2.048 Okunma Bunca düşman yetmezmiş gibi şimdi de karşımıza Birleşik Arap Emirlikleri çıktı 28 Haziran 2020 | 523 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar