Mehmet Barlas
Mehmet Barlas Sabah

Atom bombasına sahip olmamak daha akılcı bir tutumdur

13 Ağustos 2017 | 134

Arada bir nostalji yapmakta yarar vardır. Ancak bazen koşullar hiç hesap etmediğiniz alanlarda dünü bugüne taşıyor. Örneğin Telekom'un zavallılığı yüzünden Bodrum'un bir bölümünde günlerdir internet yok. Böylece iletişimde, cep telefonunuzun varlığı dışında, eski günleri yaşıyorsunuz.

Baytlarla düşünmek
Yıllar önce İstanbul'da bir konuşma yapan Amerikalı iletişim uzmanı Negroponte "Artık atomlarla değil, baytlarla düşünmeye alışmalısınız" demişti. Bodrum'da Gündoğan'da ya da Ortakent'te internetsiz iletişime posta güvercinleri ile alternatif üretebilirseniz, Negroponte'nin söylediğinin tam tersini yapmış ve atomları devreye sokmuş olmaz mısınız?

Atom bombası
Gerçi Kuzey Kore ile ABD arasındaki gerginlikte "Atom"dan söz edilmeyen bir dakika bile yok. Bu arada atom bombasına sahip ülkeler sürekli sıralanıyor. Atom bombasına sahip olmamak kendinizi adeta ikinci sınıf ülke vatandaşıymış gibi hissettirmekte. Yıllar önce yani 1975'te dönemin Başbakanı Sadi Irmak, Ankara'da Hürriyet'in diplomatik muhabiri olan eşim Canan Barlas'a "Türkiye büyük devlettir. Biz de atom bombası yapacağız" diyerek bir özel demeç vermişti. O demeç Hürriyet'te manşet olmuştu.

10 yıl sonra
On yıl kadar sonra Atina'da bir konferansa konuşmacı olarak katılmıştım. Ben ve iki diğer Türk konuşmacı, barışı ne kadar çok arzu ettiğimizi anlatıyor ve Türk-Yunan barışının kaçınılmazlığını vurguluyorduk. O sırada yaşlı bir adam ayağa kalktı ve İstanbullu Rum aksanı ile bize doğru "Yalanci" diye bağırdı.


Devamını Oku