Moskova 'Adil İttifak' ilkesine uymalı...

İdlib’de TSK’nın kontrol noktalarının Şam rejimi güçlerince çevrelenmesi, askerlerimizin şehit edilmesi ve yüz binlerce Suriyelinin sınırlarımıza dayanması Türkiye’nin sessizce izleyebileceği, hazmedeceği bir durum değildi.

Soçi mutabakatının çiğnenmesi, Rusya’nın keyfine göre sınıflandıracağı şekilde İdlib’deki silahlı grupları öne sürerek gerekçelendirebileceği bir durum da değil.

***

Türkiye bu konuda ne kadar ciddi/kararlı olduğunu Rusya ve İran’a gösterdi. Soçi mutabakatına maalesef bu iki ülke de riayet etmedi. Masaya oturmadan önce İdlib’i de yutarak ve etnik temizlik yaparak avantaj elde edilmeye çalışıldı. Ankara’nın duruma seyirci kalacağı, meselenin oldubittiye getirileceği hesap edildi. Bu bakış en azından Rusya için ciddi bir hataydı. İdlib’in Suriye meselesinde limitlerin tükendiği sınır olduğu görülmek istenmedi.

***

Bugün Türkiye ile Rusya

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Günah keçisi kim olacak? 02 Nisan 2020 | 2.570 Okunma Nefret satmak... 28 Mart 2020 | 2.286 Okunma Allah ıslah etsin… 26 Mart 2020 | 2.471 Okunma Devleti yeniden düşünmek... 21 Mart 2020 | 2.004 Okunma Karantina günlerinde yalnızlık... 19 Mart 2020 | 1.960 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar