Demokrasimizin helezonik gelişimi…

Her şey sonu iyiye bağlanan bir film gibi gerçekleşseydi, Türkiye’nin Menderes ve Özal’dan sonra 3. demokratikleşme hamlesi olan AK Parti döneminde yaşananların farklı olması gerekirdi.  Böyle bir film...

Her şey sonu iyiye bağlanan bir film gibi gerçekleşseydi, Türkiye’nin Menderes ve Özal’dan sonra 3. demokratikleşme hamlesi olan AK Parti döneminde yaşananların farklı olması gerekirdi. 

Böyle bir film çekseydik, AK Parti hükümet olur olmaz darbe çarkları çalışmazdı. Kılıçdaroğlu’nu görünce mumla aradığımız Sayın Deniz Baykal 2007’deki cumhurbaşkanlığı seçimleri krizinde Erdoğan’a “Sakın ha Cumhurbaşkanı adayı olma, olma, oldurmayız, oldurtmayın” demezdi. 

Sayın Baykal, bilakis demokrasinin yanında durur, MHP lideri Bahçeli’nin bugün olduğu gibi o günlerde de gösterdiği basireti gösterirdi. Şöyle derdi mesela: “Kardeşim, meşru şekilde seçilmiş bir hükümet var. Meclis Anayasa’ya göre cumhurbaşkanını seçecek. 367 gibi vesayet icatlarına gerek yok. Eşi başörtülü olmuş, olmamış, bizi ilgilendirmez. Demokrasiye dönük her türlü müdahaleye karşıyız.” 

Ama olmadı, yapılamadı. Çünkü müesses nizamın zihinlere ve duygulara yer etmiş alışkanlıkları çok köklüydü. AK

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Makyaj daha da akacak... 25 Mayıs 2019 | 1.186 Okunma Üst kimliğimizin tarihsel serencamı 23 Mayıs 2019 | 79 Okunma Ne yaparsan yap, tuzu kokutma... 21 Mayıs 2019 | 1.473 Okunma Baykal neden ve nasıl gönderildi? 18 Mayıs 2019 | 1.939 Okunma CHP'nin adayını çok ciddiye almasak 16 Mayıs 2019 | 1.530 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar