ÇOK OKUNAN YAZARLAR

CHP’nin ‘hayır’ bloku ve HDP kongresi

Türkiye'nin Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı, küresel ve bölgesel aktörlerin ilişkilerini yeniden biçimlendirirken, içeride siyasi partiler arası ilişkileri de derinden sarsıyor .

Mahmut Övür
Mahmut Övür Sabah Gazetesi
13 Şubat 2018 | 9.1 K

Türkiye'nin Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı, küresel ve bölgesel aktörlerin ilişkilerini yeniden biçimlendirirken, içeride siyasi partiler arası ilişkileri de derinden sarsıyor. Çünkü harekât, sadece terör üreten PKK-PYD'ye karşı bir duruşu değil, aynı zamanda Türkiye'yi bölgesel aktör olmaktan çıkartmak isteyen, geleceğini tehdit eden, Kürtlerle bütünleşmesinden rahatsız olan ABD'ye karşı bir duruşu da zorunlu kılıyor.

Bu da iç siyasette bazı partileri net tavır almaya zorluyor. Başta CHP olmak üzere partilerin bundan kaçışı mümkün değil. Ya Türkiye'ye sahip çıkacaklar ya da Türkiye'yi terör kuşağıyla boğmaya çalışan küresel kuşatmanın yanında yer alacaklar. Muhalefetin işi zor. Çünkü siyaset üretmeden sadece AK Parti karşıtlığı üzerinden siyaset yapmanın sonu çıkmaz sokak. Şimdi kara kara düşünüyorlar; "Türkiye'ye sahip çıksak AK Parti'ye yarayacak, çıkmasak toplum bizi boğacak..."

CHP ve İP'nin yaşadığı derin sancı bu. ÖSO'yu terör örgütü ilan etmeleri, TSK ile hükümeti karşı karşıya getirme çabaları, Esad'la görüşmeyi dayatmaları bu sancının savrulmaları. Ama en büyük savrulma "hayır" cephesinde yaşanacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bütün umudunu referandumda farklı nedenlerle bir araya gelen yüzde 48.6'lık "hayır cephesi"ne bağlamıştı.

Oysa hafta sonu gerçekleşen HDP kongresi bir kez daha bu cephenin gerçekleşmeyeceğini gösterdi. Yaşananlardan ders çıkartmayan HDP yönetimi, kongrede Afrin harekâtına karşı çıkmakla yetinmedi, onu "direniş" olarak niteleyip selamladı. 

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER