Şantaj sökmeyince “soykırım” oldu

ABD'nin 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıması iki farklı değerlendirmeye yol açtı. Bir kesim, Joe Biden'ın Ermeni lobisine verdiği sözleri yerine getirdiğini savunuyor; dolayısıyla 'soykırım' ...

ABD'nin 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıması iki farklı değerlendirmeye yol açtı.

Bir kesim, Joe Biden'ın Ermeni lobisine verdiği sözleri yerine getirdiğini savunuyor; dolayısıyla 'soykırım' kararını 'iç siyasete' bağlıyor. Bundan 'stratejik' sonuçlar çıkarılmaması taraftarı.

Diğer bir kesim de ABD'nin Türkiye ile ilişkileri tümden dinamitleyecek, 'stratejik müttefikliği' bitirecek bir karar verdiğini savunuyor. Türkiye'nin de aynı kararlılıkla, başta İncirlik Üssü'nün kapatılması olmak üzere ABD'ye karşı bir dizi tepkisel tedbirler almasından yana.

ABD'nin 'soykırım' kararını değerlendirirken öncelikle 'neden şimdi' sorusunu doğru yanıtlamak gerekiyor.

Yıllardır tekrarlanan, her 24 Nisan'da endişeyle beklenen ABD açıklaması neden bu yıla denk geldi?

Her şantajın da bir sonu olduğu gibi başımızda Demokles'in kılıcı gibi sallanan bu 'soykırım' şantajının da sonuna gelindi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şantaj sökmeyince “soykırım” oldu 26 Nisan 2021 | 379 Okunma CHP'nin idam hevesi... 23 Nisan 2021 | 414 Okunma Pandemide Erdoğan'ı devirme planı çöktü 21 Nisan 2021 | 492 Okunma Kemal Bey “128 milyar dolar” yalanına neden sarıldı? 19 Nisan 2021 | 708 Okunma Başika saldırısı ve Irak'taki terör konsorsiyumu 16 Nisan 2021 | 255 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar