HDP'de ‘Kılıçdaroğlu' ayrışması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun altılı masanın cumhurbaşkanı adayı olarak ilan edilmesinin ardından gözler HDP'ye çevrildi. HDP, daha önce ilan ettiği üzere kendi adayını...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun altılı masanın cumhurbaşkanı adayı olarak ilan edilmesinin ardından gözler HDP'ye çevrildi.

HDP, daha önce ilan ettiği üzere kendi adayını çıkararak 'üçüncü yol'dan mı devam mı edecek? Yoksa, Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyip masanın 7'nci ortağı mı olacak?

Parti içinden edindiğim bilgilere göre HDP'nin teşkilat yapısı ve kadroları 'üçüncü yol'da ısrarlı. Seçimlere, sol gruplarla geliştirdikleri ittifakla katılmanın daha doğru olacağını düşünüyorlar.

HDP kadrosu, 'Üçüncü yol'un kendilerine 'tarafsızlık' görüntüsü vereceğini ve pazarlık şansını böylece daha da artıracağını hesap ediyor.

Bu politikanın fikir babası aslında İmralı'daki Abdullah Öcalan. 'Üçüncü yol' fikri onun imzasını taşıyor. Öcalan, bu siyasi çizgiyi biraz da Kandil ve HDP'yi dizginlemek adına geliştirdi.

HDP'de bu fikri ağırlıklı olarak alt-orta düzey kadro yapısı savunuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu, Kandil'in ‘tutum belgesi'ni kabul etmedi mi? 26 Mayıs 2023 | 144 Okunma İmamoğlu CHP'ye ‘paralel hat' çekmiş 24 Mayıs 2023 | 906 Okunma İmamoğlu, Kemal Bey'i davul zurnayla yolluyor 22 Mayıs 2023 | 1.269 Okunma Kemal Bey, PKK/HDP oylarını almayı başardı 19 Mayıs 2023 | 94 Okunma Kılıçdaroğlu, Demirtaş ve Kandil… 17 Mayıs 2023 | 387 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar