Erdoğan'ı hizada göremeyince üzüldüler!

Akşam Gazetesi Yazarı Kurtuluş Tayiz'in bugünkü (21.09.2022)''Erdoğan'ı hizada göremeyince üzüldüler!'' başlıklı yazısı.

İngiltere kraliçesinin cenaze törenine devlet başkanları otobüslerle, tek sıra hizaya sokulmuş halde getirildi. Devlet başkanlarının yüz ifadeleri, hareket ve tavırları ibretlikti. Müdürden korkan lise öğrencileri gibi hizayı bozmamaya çalışıyorlardı. Macron'un esprilerle havayı yumuşatmaya çalışması da ortadaki rezil durumu kurtarmaya yetmedi. Yüzler, ifadeler gizleyemedikleri bir utancı yansıtıyordu.

Bir cenazeye katılmak, birini uğurlamak onurlu bir sorumluluktur, zorunlu bir görev değildir. Fakat İngiltere kraliçesinin cenaze töreni için oluşturulan protokol devlet başkanlarını da zor duruma koymuş, rencide edici bir görüntü ortaya çıkarmıştır.

Devlet başkanlarının otobüslere doldurularak, öğrenciler gibi tek sıra halinde cenaze alanına kabulü İngiliz devleti adına bir güç gösterisine dönüşmüştür. Katılımcılar kraliçenin cenazesini uğurlamaya değil de yeni krala biat etme sırasına girmiş gibi göründüler.

Şüphesiz, tek tek sıraya giren devlet başkanları da ölenle ölünmeyeceğini bilen insanlar. Kraliçeden daha çok yeni kralla iyi geçinme arzusunda olduklarını ifade etmek için o protokole katlanıyorlar.

"Dünya 5'ten büyüktür" misyonunun sahibi bir liderin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, İngiltere kralına biat törenine dönüşen bu cenazeye katılmaması son derece isabetli olmuştur. Cenaze protokolüyle ilgili görüntüleri, devlet başkanlarının hallerini gören sıradan her vatandaş Erdoğan'ın orada bulunmamasını sevinçle karşıladı; zira, devlet başkanının İngiltere kralına yaranmak için sırada bekletilmesini hiçbir ülke vatandaşı hazmetmez. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bu törene katılmadığı için sosyal medyadan binlerce tebrik ve destek mesajı yağdı.

Muhalefet partilerinin yöneticileri ise tören alanında Erdoğan'ı diğer devlet başkanları gibi hizada göremedikleri için çok üzüldüklerini ifade ediyorlar. Bu biat törenine katılmadığı için Erdoğan'ı eleştirmeleri son derece anlaşılır. Zira kendileri, Batı karşısında en onursuz kılığa girmeye dünden razılar.

Muhalefetin bu yaklaşımı aslında iktidara geldiklerinde ülkeyi, devleti Batı'ya nasıl peşkeş çekmeye hazır olduklarını da gösteriyor. Millet bu gerçeği gördüğü için muhalefete fırsat vermeyecek, 2023'te ülkeyi bunlara emanet etmeyecek!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu'nun kaptanlığında bu gemi batar 23 Eylül 2022 | 503 Okunma Erdoğan'ı hizada göremeyince üzüldüler! 21 Eylül 2022 | 1.164 Okunma CHP'nin Baykar karşıtlığı nerden? 19 Eylül 2022 | 474 Okunma Kılıçdaroğlu aday, İmamoğlu genel başkan mı? 16 Eylül 2022 | 839 Okunma Nutuk'tan değil, küresel ajandadan ilham alıyorlar! 14 Eylül 2022 | 230 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar