“Atatürksüz CHP” neye karşılık geliyor?

Şöyle ki; CHP’nin HDP’yle, dolayısıyla PKK, PYD/YPG ve diğer sol gruplarla aynı siyasi ittifakın bileşeni olması için Mustafa Kemal’den olmasa da Atatürk’ten kurtulması gerekiyor.

Mustafa Kemal’i “Atatürk”süz tarif etmenin geçmişi eskilere ve değişik çevrelere kadar uzanıyor; ancak, yakın geçmişte rastladığımız “Atatürk” eleştirisinin kaynağı, ağırlıklı olarak Ortadoğu’yu bugün kan gölüne çeviren ABD’deki güç odaklarıdır.

Ortadoğu’yu yeniden şekillendirirken, Türkiye’yi de buna uygun olarak dönüştürmek istiyorlar. Ancak “Atatürk”, Türkiye için hâlâ “milli devleti” temsil ediyor ve bu da Türkiye’yi dönüştürmek isteyenler açısından ciddi bir toplumsal-siyasal direnç demek.

Bu direnci AK Parti üzerinden aşmayı denediler ancak başarılı olamadılar. Atatürk’ün kurucusu olduğu CHP’yi dönüştürmeden sonuç almanın imkansız olduğunun farkındalar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kemal Bey eskiden kızdırıyordu, şimdi sadece güldürüyor 23 Eylül 2020 | 493 Okunma O manşetler aslında “Türkler uyandı” olmalı 21 Eylül 2020 | 356 Okunma Lozan'ı bile savunamadınız 18 Eylül 2020 | 489 Okunma “Atatürksüz CHP” neye karşılık geliyor? 16 Eylül 2020 | 395 Okunma “Normalleşme” ittifakları 14 Eylül 2020 | 196 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar