Fransız Total, Bütangaz'ı İpragaz'a satıyor

Alman kimya devi Evonik’ten Adapazarı tesisine yatırımDünyanın en büyük kimya şirketlerinden Evonik, Türkiye’deki varlığını güçlendirmek istiyor. Türkiye’nin ilk kimya firmalarından olan Ege...

Alman kimya devi Evonik’ten Adapazarı tesisine yatırım

Dünyanın en büyük kimya şirketlerinden Evonik, Türkiye’deki varlığını güçlendirmek istiyor. Türkiye’nin ilk kimya firmalarından olan Ege Kimya ile 2002 yılında Egesil adlı şirket kuran Alman devi, geçtiğimiz hafta önemli bir açıklamada bulundu. Lastik sektöründe çöktürülmüş silika üretimi konusunda Adapazarı’nda üretim gerçekleştiren Evonik, gelen yüksek talebi karşılamak için Adapazarı tesisinde yeni bir üretim hattı açıyor. Evonik’in resmi sitesinde duyurulan açıklamada yeni yatırımın en az 10 milyon euro olması hedefleniyor. 2020 yılına kadar devreye girecek olan hat ile ilgili olarak Evonik Yönetim Kurulu Üyesi Johannes Ohmer, “Bu kapasite artışıyla birlikte, sektördeki büyük talebi iş ortaklarımızla karşılamak istiyoruz” diyor. Ohmer talebin sadece iç pazardan değil, Ortadoğu ve Avrupa’dan da geldiğini vurguluyor.
 
14.4 milyar euroluk cirosu var
 
2007 yılında kurulan Evonik, özel kimyasal maddeler konusunda dünyanın en büyük şirketi olarak biliniyor. 36 bin çalışanı olan Evonik’in 100’den fazla ülkede tesisi, ofisi bulunuyor. Geçen yılı 14.4 milyar euroluk ciro ile kapatan Evonik’in cirosu 2.4 milyar euro. Alman futbol takımı Borissia Dortmund’un ana sponsoru olan Evonik’in yüzde 68’i Alman madencilik şirketi RAG’a ait. Diğer büyük hissedar ise yüzde 14 ile Lüksemburg merkezli CVC Capital adlı fon.
 
Ege Kimya ile Egesil’i kurdu
 
Türkiye’de uzun zamandır ürünleriyle yer alan Evonik, 2002 yılında yüzde 51 ortaklık ile Egesil Kimya’yı kurdu. Türkiye’nin ilk kimya tesislerinden biri olan ve Ali Mansur, Erdoğan Beri, Albert Benmayor gibi isimlerle faaliyetine başlayan Ege Kimya, Egesil’de yüzde 49’luk hisse sahibi. Egesil, Evonik’in Avrupa’daki en büyük ikinci üretim tesisi olarak biliniyor. Hatırlanacağı üzere Evonik, geçen yıl ocak ayında Tuzla’da boya ve kaplama katkı maddeleri için yatırım kararı almış ve laboratuvar kurmuştu. Tuzla’daki merkezde 51 çalışan bulunuyor.

***

Fransız Total, Bütüngaz'ı İpragaz'a satıyor

Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden olan Fransız Total, Türkiye'de varlıklarını son yıllarda peş peşe satmaya başladı. 2015'te Demirören Grubu ile akaryakıt ağının devri için görüşmelere başlayan, 2016'da bu görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandıran Total, istasyon ağını, ticari faaliyetlerini, ikmal ve lojistik varlıklarını yaklaşık 325 milyon euro karşılığında satmıştı. Ardından yine 2016'da Total'in gaz sektöründeki varlıkları için görüşmeler başlamış, İpragaz masaya oturmuştu. Yapılan ikili görüşmeler yine satış ile sonuçlanmış, Fransız devinin kokusuz LPG üretimi ile ilgili bazı tankları İpragaz'a devredilmişti. İşte Avrupalı enerji devi Total şimdi bir başka varlığını daha vitrine çıkardı. Bu kez dolum ve depolama faaliyeti yapan Bütangaz. Total Turkey Pazarlama'ya ait Bütangaz'ın hisselerinin satışı için yine İpragaz masada. Hollanda menşeli SHV Energy adlı şirkete ait İpragaz, Bütangaz'ın tamamını almak için resmi kurumlara başvurusunu yaptı. Anlaşma sağlanırsa Total'in madeni yağlar dışında Türkiye'deki varlığı neredeyse sona ermiş olacak. Bilindiği üzere Bütangaz'in Tekirdağ'a bağlı Marmara Ereğlisi ilçesinde gaz terminali bulunuyor Bu terminallerde 5.000 metreküplük LPG küre ve silindirik tankları bulunuyor.

Akaryakıtın ilk 5 şirketinden biriydi

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türk devi havacılıktan çekiliyor! 01 Ekim 2018 | 444 Okunma 5 milyar dolarlık sektör “ayakta” duramıyor 26 Eylül 2018 | 366 Okunma Pakistan’a “Hayat” verecek 2 milyar liralık dev yatırım 25 Eylül 2018 | 466 Okunma Katarlı yatırımcılar Bereket Döner’e ortak olmak istiyor 19 Eylül 2018 | 163 Okunma Kazakistan Başkanı Nazarbayev Ali Koç’u yatırıma davet etti 17 Eylül 2018 | 265 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar