Meslek hiyerarşisi

https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/trac“Gündemin tenha olduğu bir vakitte yazarım” diyerek erteleyip durduğum bir yazı bu. Eh, Türkiye’de gündem asla tenhalaşmayacağı için bugün...

https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/trac

“Gündemin tenha olduğu bir vakitte yazarım” diyerek erteleyip durduğum bir yazı bu. Eh, Türkiye’de gündem asla tenhalaşmayacağı için bugün gözü kararttım.

Efendim, konumuz “meslek hiyerarşisi” evet ama başlangıç derdimiz sıklıkla birbirine karıştırılan “eğitim” ve “öğretim” kavramları aslında.

Sanayi devrimi sonrasında icat edilen ve günümüze kadar form değiştire değiştire ilerleyen modern “okul” kavramı, gide gide bir söğüde dayanmış bulunmaktadır. Eğitim ve öğretim dengesinde ağırlığı “eğitim”e vermesi gereken ama bu dengeyi çoktandır “öğretim”e kaptırmış bulunan “okul”, artık “insan” değil “bir çeşit android” yetiştirmektedir.

Hâlbuki “okul”dan beklentimizi şöyle tanımlamak gerekir: “Bilmek ile eylemek kavramlarını ‘bildiği ile...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gazze’den sonra birinci yüzyıl 10 Aralık 2023 | 49 Okunma Ne alakası var? 09 Aralık 2023 | 426 Okunma Açık bir yara yahut Ümit Özdağ’ın ateş ettiği yerler 05 Aralık 2023 | 1.193 Okunma Biz kazanacağız 03 Aralık 2023 | 347 Okunma Haksız mıyım? 02 Aralık 2023 | 626 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar