Virüsten sonra siyaset de değişecek

Dünyanın başındaki “küresel musibet” ister umduğumuz gibi kısa bir zamanda isterse korktuğumuz gibi uzun bir süre sonra olsun, er veya geç ortadan kalkacak.

Bu hep birlikte yaşadığımız kâbus böyle ilanihaye devam etmeyecek… Yani bir gün mutlaka normal zamanlara dönülecek…

Ama bu “normal zamanlar” eskisinden bir hayli farklı bir “normal zamanlar” olacak. Buna da hazır olmamız lazım. Farklı derken, iki bakımdan farklı. Birincisi, mecburiyet tahtında okulların online eğitim verebildiğini, birçok işin evden yapılabildiğini vs. görmemiz hasebiyle birçok alışkanlıklarımızı terk edeceğiz muhtemelen. İşler artık eskisi gibi yürümeyecek. Bunlar konunun olumlu boyutu. 

Özellikle Türkiye ve benzeri ülkeler için geçerli olmak üzere bilimin, bilginin, uzmanlığın, ehliyetin ve liyakatin öneminin ve değerinin -hiç değilse bugünkünden daha fazla- anlaşılması da cabası. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İç tehdit, dış tehdit, full tehdit! 28 Mayıs 2020 | 2.368 Okunma Ufukta erken seçim mi var 23 Mayıs 2020 | 3.741 Okunma ‘Namuslu aydın’ mı ‘organik aydın’ mı? 19 Mayıs 2020 | 1.562 Okunma Kendi soyundan olmayana kim güvenir 16 Mayıs 2020 | 2.604 Okunma HDP’nin meşruiyeti 14 Mayıs 2020 | 2.814 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar