Cumhurbaşkanı komedyen, başbakan şarkıcı

Ukrayna’da birkaç ay önce cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan “komedyen”in yeni kurduğu parti geçtiğimiz hafta sonu yapılan seçimde birinci oldu.

Cumhurbaşkanının partisinin iktidara gelmek için bir “rock yıldızı”nın yine yakın zamanda kurduğu partiyle koalisyon yapması bekleniyor. Böylece belki ünlü şarkıcıya da başbakanlığın yolu açılmış olacak…

Bu tablo şov dünyasının siyaset sektörüyle ilişkisinin günümüz dünyasında ulaştığı noktayı göstermesi bakımından ilgi çekici. Şov dünyası derken, yalnızca sinemayı-televizyonu kastetmiyorum, bunlarla birlikte artık her şeyin “seyirlik”olmasını kastediyorum.

Bununla bağlantılı olarak popülizmin siyasetteki ağırlığının giderek artışı da ayrıca öne çıkan bir realite. İngiltere’de Boris Johnson gibi hem gazetecilik kariyeri hem de siyasi hayatı bütünüyle tartışmalı bir kişinin başbakanlık koltuğuna oturabilmesi, ABD’deki Trump örneğinden sonra fazla tuhaf gelmedi dünyaya belki ama yeryüzü ölçeğinde bir değişimin habercisi bütün bu olanlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dışımızdaki İrlandalılar 12 Eylül 2020 | 1.874 Okunma HDP’ye nerede bir yer bulunur 10 Eylül 2020 | 2.187 Okunma ‘Çatı aday’ kim olursa sorun olmaz 05 Eylül 2020 | 3.973 Okunma Trump arayı nasıl kapattı 03 Eylül 2020 | 2.618 Okunma Anıtkabir’in fethi 01 Eylül 2020 | 2.117 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar