Burjuvazinin Anayurdunda Bir Rönesans...

  CUMARTESİ YAZILARI   Bakmayın Picasso’nun “sanat hakikatin ne olmadığını anlamamızı sağlayan bir yalandır” demesine, o laf sanat eserinin zihnimizdeki işleviyle ilgili bir tespit. Ayrıca soyut bir...

  CUMARTESİ YAZILARI   Bakmayın Picasso’nun “sanat hakikatin ne olmadığını anlamamızı sağlayan bir yalandır” demesine, o laf sanat eserinin zihnimizdeki işleviyle ilgili bir tespit. Ayrıca soyut bir gerçeklik burada Guernica ressamının söz ettiği. Yoksa toplumsal gerçekler söz konusu olduğunda gerek sanat eserlerinin biçim ve içeriğinde gerekse sanatçıların yönelimlerinde bulabileceğimiz ipuçlarını başka yerde kolay kolay bulamayız.

Zira sanatçının yönelimleri içinde yaşadığı toplumun yönelimleriyle daima -paralel olmasa bile- ilişkilidir. Sanatın doğası gereği.

Uzaktan veya yakından sanatla ilgisi olan herkesin “Avrupa sanatının müze şehri” olarak kabul ettiği Floransa bunun için kolay anlaşılabilir bir örnek.

***

Hümanist edebiyatın kurucuları sayılan ve bu anlamda Rönesans’a da öncülük eden Dante, Petrarca ve Boccaccio… Her üçü de Floransalıdır. Üstelik aşağı yukarı aynı dönemde yaşamış ve eser vermişlerdir. Rönesans sanatının zirvesini oluşturan Leonardo da Vinci, Michelangelo ve Raffaello Santi üçlüsü de Floransalı. Onlar da birbirleriyle çağdaşlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yahudiler ve Siyonizm 22 Mart 2019 | 0 Okunma Bu toplum niye böyle? 21 Mart 2019 | 3.795 Okunma Haçlı terörü ne demek? 19 Mart 2019 | 4.075 Okunma Yahudilerin ‘Yahudi sorunu’ 16 Mart 2019 | 3.480 Okunma Seçim mi savaş mı 14 Mart 2019 | 5.074 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar