Bu ‘başarı’da AK Parti’nin payı yok mu?

İstanbul’da yeniden yapılan seçimin en önemli sonucu kayda değer sayıda AK Parti seçmeninin -en azından kitlesel anlamda- ilk defa “altıok”un altına mühür basması oldu.

Bu durum büyük ölçüde AK Parti’nin kendi özel çabalarının sonucu olarak ortaya çıktı. Çünkü önceki seçimlerde de kendi tabanından uyarılara muhatap olmuştu iktidar partisi ve 31 Mart neticesi de bu uyarılardan biriydi. Ne var ki bu son uyarının cevaplanma şekli öncekilerden çok farklı oldu.

Önceki seferlerde “halkın mesajını aldık, gereğini yapacağız” diyen ve sadece lafla kendi tabanını ikna edebilmiş olan iktidar partisi bu sefer bambaşka bir yol tercih etti ve “seçimde hile yapıldı, onun için kaybetmiş görünüyoruz. Aslında kaybetmedik” diyerek sandık sonucunu iptal ettirdi... Aradaki farkın çok cüzi miktarda olmasına güvenerek 31 Mart’ta sandığa gitmemiş az sayıda taraftarını ve diğer adaya oy vermiş kesimlerin bir bölümünü ikna ederek sonucu değiştireceğini umdu. 31 Mart günü “her şeye rağmen” AK Parti-Cumhur İttifakı adayına oy vermiş olanların tercihlerinin çantada keklik olduğunu düşünerek bu kumarı oynadı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir ayna olarak Şeyh Bedreddin 19 Temmuz 2019 | 127 Okunma 15 Temmuz’un sahibi kim? 16 Temmuz 2019 | 1.373 Okunma Şeyh Bedreddin komünist miydi? 13 Temmuz 2019 | 234 Okunma Ümmeti bölen siyaset, aileyi yıkan kadın 11 Temmuz 2019 | 876 Okunma Ne evet ne hayır 08 Temmuz 2019 | 23 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar