‘Bazı’ AK Partililer bana yine kızıyor

İktidar partisinin resmî sözcülerinin uygulanmakta olan politikaları her ne olursa olsun savunmaları bir yere kadar normal. Aksi halde orada olmamaları gerekirdi. Ama bir de gayri resmi sözcüleri var Ak Partinin...

Onlar da hükümet ne yaparsa yapsın, hangi yaklaşımı benimserse benimsesin -ve farklı dönemlerde benimsenen farklı yaklaşımlar birbiriyle ne kadar çelişirse çelişsin- her halükârda savunma mevziinde yer alıyorlar.

Bu zümre öyle üç beş kişiden oluşan ve profesyonel amaçlarla parti yönetimiyle ilişki içinde olan malum gruplardan ibaret değil. Bu zümrenin asıl büyük gövdesini -kendi değerlerinin ve hatta varoluşlarının temsilcisi olarak gördükleri- AK Parti ve Erdoğan ne yaparsa yapsın ne söylerse söylesin destek veren kitle oluşturuyor. İktidar partisinin en büyük gücü de bu kitlenin bu seviyedeki sadakati zaten. Ancak bu kalabalık zümrenin AK Parti seçmen tabanının bütünü olmadığını da unutmamak lazım. Geniş tabanın destek ve oy verme tercihleri nispeten daha rasyonel gerekçelere dayanıyor.

Dolayısıyla bugün İstanbul seçimlerinde ortaya çıkan krizi AK Partinin “geniş tabanının” nasıl değerlendirdiğine iyi bakmak lazım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Anadolu’nun ilk resmi mezhebi Mutezile 24 Mayıs 2019 | 0 Okunma ‘AK Partili küskün dindar Kürtler’ ve o 21 Mayıs 2019 | 317 Okunma ‘Nominal’ Maturidi, ‘reel’ Eşari 18 Mayıs 2019 | 612 Okunma ‘Çok güzel’ mi olsun ‘daha güzel’ mi olsun? 14 Mayıs 2019 | 1.796 Okunma Onlar da bize yapmıştı, şimdi sıra bizde 09 Mayıs 2019 | 1.907 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar