15 Temmuz’un sahibi kim?

Elbette millet iradesini hedef alan bütün darbeler kötüdür ama bizim tarihimizde namlusunu doğrudan millete çeviren ilk ve tek darbe girişimi olan 15 Temmuz, bu bakımdan, maruz kaldığımız darbelerin en kötüsü, en iğrenci, en menfuru.

Bu yönüyle milletin bütünü tarafından anında reddedilen, lanetlenen bir girişim…

Siyasi tarihimizdeki belirli ayrışmalar ve toplumdaki kutuplaşmalar yüzünden ne yazık ki 27 Mayıs’ı veya 12 Eylül’ü destekleyen veya hiç olmazsa hoş gören kitleler oldu ama 15 Temmuz’a iyi gözle bakan tek bir vatandaşımız bile olmadı. O gece sokaklara, meydanlara çıkan yüzbinler içinde de her siyasi görüşten insan vardı. İhanet çetesinin devletin uçaklarını kullanarak üzerine bomba yağdırdığı “Gazi Meclis”te darbeye karşı direnen milletvekillerimiz arasında da her partinin temsilcisi vardı.

15 Temmuz darbe girişiminin “Türk milletinin topyekûn direnişi sayesinde bertaraf edildiğini” boşuna söylemiyoruz.

Ne var ki birçok konuda olduğu gibi 15 Temmuz direnişine sahip çıkma konusunda da siyasi kaygılarla hareket edenler yok değil. Milletin bütününe mal edilmesi gereken direniş şerefinin şu veya bu kesimin uhdesine hasredilmesi hem gerçeğe, hakka ve adalete uygun değildir hem de milleti birleştirecek bir faktörün milleti ayrıştırma vesilesi yapılması çok tehlikelidir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Peki, HDP ne olacak? 07 Aralık 2019 | 1.924 Okunma İmamoğlu şarap mı içmiş! 05 Aralık 2019 | 4.609 Okunma Kanal İstanbul’u halka sorun 03 Aralık 2019 | 3.620 Okunma Beş iyi imparator 30 Kasım 2019 | 2.485 Okunma Komplo değil siyasi beceri meselesi 26 Kasım 2019 | 2.514 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar