ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kıraat etmiyoruz

Bu ülkede gençlerin kıraat edeceği kültür merkezlerine ihtiyaç var .

İbrahim Halil Er
İbrahim Halil Er Milli Gazete
13 Haziran 2018 | 56

Bu ülkede gençlerin kıraat edeceği kültür merkezlerine ihtiyaç var. Ama maalesef aydın dediklerimiz bile kıraat denilince akıllarına kahvehane geliyorsa işimiz zor. 
Kıraathane denilen yer, kitap okunulan yerdir. Kıraat okumak demektir. Hane ise mekan... 
Bence Ak Parti'nin yeni dönemde gençlere yönelik kültür hamleleri yapmasının zamanı gelmiştir ve bu proje de yeni dönemde kültürel hamlelerin, kültür merkezlerin, kütüphanelerin ve gençlerin boş vakitlerini öğrenerek geçirecekleri mekanların oluşturulacağını göstermesi açısından önemlidir. 
Ak partiye benim yönettiğim en önemli eleştiri, kültür boyutumuzu ihmal etmeleriydi. Bence bu proje veya fikirle bu yöndeki eksiklik görülmüş olundu. Büyük şehirlerde insanların gidip kitap ve kültür ile haşir neşir olacakları yerlerin oluşturulması güzel bir fikirdir ve buna karşı çıkan sadece taassupla karşı çıkmış olur. 
Bu mekanlar, sadece kitapla değil, diğer kültürel aktiviteler ve etkinliklerle geçlere cazip hale getirilmelidir. Bu tür çalışmalar belediyeler bünyesinde halk eğitim merkezleri ile iş birliği içerisinde ve hatta kültür bakanlığı bünyesinde yapılabilir. En iyisi ortak çalışmalar şeklinde yapılabilir. Burada aynı zamanda gençlerin bilgi aldığı bilgi evleri, yeteneklerini geliştirdikleri hobi kursları ve sınavlara hazırlandıkları mekanlar da olabilir. Bunun yanında spor aktiviteleri, tiyatro ve buna benzer kültür aktiviteleri olabilir. 
Ben Ankara Keçiören Belediyesinde uzun yıllar Kültür çalışması yaptım ve buna benzer projeler oluşturdum. Birçok merkezler kurdum. Hatta bu konuda hazırladığım raporu Ak partiye de ulaştırdım. Bu açıla...

Devamını Oku