Milli Demokratik Devrim deyince akla o gelir!

1968 yılı Kasım’ında Şefik Hüsnü’nün tarihsel dergisi Aydınlık, aylık dergi olarak, Doğu Perinçek ve Vahap Erdoğdu önderliğinde yeniden yayımlandı. Derginin Mihri Belli ve Hikmet...

1968 yılı Kasım’ında Şefik Hüsnü’nün tarihsel dergisi Aydınlık, aylık dergi olarak, Doğu Perinçek ve Vahap Erdoğdu önderliğinde yeniden yayımlandı. Derginin Mihri Belli ve Hikmet Kıvılcımlı’nın da aralarında bulunduğu geniş bir yazar kadrosu vardı. Aydınlık, Türkiye sosyalist hareketinin teorisinin oluşturulmasında ve Milli Demokratik Devrim stratejisinin belirlenmesinde önemli rol oynadı.

NEDİR MİLLİ DEMOKRATİK DEVRİM?

Milli Demokratik Devrim-Sosyalist Devrim tartışması yalnızca 1960’lı yılların değil fakat son yarım yüzyılın en önemli ideolojik saflaşmasıdır. Türkiye’nin Meşrutiyetlerle başlayıp Milli Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Devrimi ile büyük bir atılım yapan, yüzyıllık demokratik devrimini işçi sınıfı önderliğinde kesin başarıya ulaştırmak ve demokratik halk iktidarını gerçekleştirmek ve durmaksızın sosyalizmin kuruluşuna geçmek. Milli Demokratik Devrim tezi özetle böyleydi.

Bu teze göre, bugünkü aşamada üretici güçlerin özgürce gelişmesini engelleyen, emekçilerin refah ve mutluluğunun karşısına dikilen güç emperyalizm ve onun yerli işbirlikçileriydi. Temel slogan, “Tam bağımsız ve gerçekten demokratik Türkiye” idi.

DEVRİMCİ AKIMLAR MDD’DEN ÇIKTI

Türkiye İşçi Partisi (TİP) içinde Mihri Belli’nin önderlik ettiği muhalefet Milli Demokratik Devrim tezini savunuyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yoktan var edilen ilk şehir! 14 Ekim 2019 | 289 Okunma Selim sen bitmişsin! 11 Ekim 2019 | 231 Okunma Kumpasçılar sizin yatacak yeriniz yok! 04 Ekim 2019 | 67 Okunma 'Devrim' 50 yaşında 01 Ekim 2019 | 241 Okunma Hakan Aygün yargıdan tokat yedi! 30 Eylül 2019 | 148 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar