Seçimin yıldızı Muharrem İnce...

YSK henüz bir açıklama yapmadan “Cumhur İttifakı” temsilcileri AKP ve MHP zafer ilan etti. Tek kaynaktan (Anadolu Ajansı) veriler kuşku yarattı. Halk saatlerce seçim kurulları önünde bekledi... Sahte oy ve...

YSK henüz bir açıklama yapmadan “Cumhur İttifakı” temsilcileri AKP ve MHP zafer ilan etti. Tek kaynaktan (Anadolu Ajansı) veriler kuşku yarattı.
Halk saatlerce seçim kurulları önünde bekledi...
Sahte oy ve manipülasyon iddialarının gölgelediği sandık sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 52.6, CHP’nin adayı Muharrem İnce ise yüzde 30.4 oy topladı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 7.42’de, HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş yüzde 8’de kaldı.
CHP Genel Merkezi’nde heyecanlı bir bekleyiş vardı.
Muharrem İnce’nin yüzde 30.4 oy alması şu soruyu akıllara getirdi:
“Muharrem İnce’nin bu sonuçlarla, partisi CHP’nin yer aldığı ‘Millet İttifakı’nın milletvekili seçiminde aldığı yüzde 33.4 oy oranına yaklaşması, CHP’de yeni genel başkan arayışını hızlandırır mı?”

***

Her neyse...
Seçimlerin sonucu en çok MHP liderine yaradı. MHP Meclis’te anahtar parti konumuna sıçradı.24 Haziran seçimleri, 16 Nisan halkoylamasıyla kurulmak istenen tek adam rejiminin kurumsallaşması siyasal tarihimize önemli bir not olarak düştü.
Bu sonuçla CHP’de Muharrem İnce’nin, partisine direnme, dayanma gücünü aşıladığını söyleyebiliriz. Önümüzde çetin bir dönem var...
CHP bugünkü kadrolarıyla bu dönemi nasıl götürecek?
Seçmen Muharrem İnce’yi benimsedi ve sevdi. Onu lider olarak görmeye başladı.
Bir başka önemli izlenim:
CHP parti olarak iktidar blokuna göğüs gerecek dinamizmi ve desteği yakalayamamıştır.

***

Millet İttifakı, CHP-İYİ Parti, Saadet Partisi umduğunu bulamamıştır.
İYİ Parti’nin Meclis’e girmesini sağlayarak parlamento aritmetiğinde muhalefete katkı sunmuştur. Ancak İYİ Parti MHP’den oy koparamamıştır.
Bu ne demek oluyor?..
İYİ Parti’nin merkez sağın adresi olacağı iddiasının gerçekleşememesi...
İktidar bloku AKP-MHP önümüzdeki süreçte ne getirir ne götürür...
24 Kasım’da çıkan sonuç; AKP bundan böyle MHP’siz bir yere gidemez...
Seçim sonuçları Erdoğan’ın siyasi kariyerine uzatma süresi verdi ama “Reis” bu döneme yorgun giriyor.
Güven Gürkan Öztan’ın değindiği gibi yorgunluğunu unutmak adına kendi ayağına takılan taşları ayıklamak isteyecek.
Tüm bu yaşananlar ve bundan sonra yaşanacaklar CHP içinde de kendini gösterecek. Muharrem İnce halkın içinden çıkan bir lider olma yolunda hızla ilerleyecektir.
24 Haziran seçimleri ve seçim sonuçları umudunuzu kırmasın...

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aşklar ve sevinçler... 09 Eylül 2018 | 2.464 Okunma Hoşça kal hüzün... 06 Eylül 2018 | 456 Okunma Bir garip yolcu... 04 Eylül 2018 | 2.307 Okunma Sevda düşleri... 02 Eylül 2018 | 2.399 Okunma Uçarı kaçarı... 01 Eylül 2018 | 83 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar