‘Fişi çekilmeli’ denen Astana süreci Suriye’nin geleceğini belirlemekte hangi noktada

Çankaya Köşkü’nde 3’lü zirve devam ederken, Suriye’deki son durum şu şekildeydi:Suriye rejimi, bazı suçlar müstesna genel af çıkardı. 14 Eylül 2019’dan önce işlenen suçlarda ceza...

Çankaya Köşkü’nde 3’lü zirve devam ederken, Suriye’deki son durum şu şekildeydi:

Suriye rejimi, bazı suçlar müstesna genel af çıkardı. 14 Eylül 2019’dan önce işlenen suçlarda ceza alanların cezalarında indirim yapıldı.

Rejim ülkenin 3’te 2’sine Rusya ve İran sayesinde hakim hale geldi. Şam yönetimi Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda müttefikleri Rusya ve İran’ın tutumunda bir değişiklik olmaması için kendince bir hamle yaptı.

Güneyde ise İsrail’in zaman zaman saldırıları devam ediyor. Golan’ın ilhakı sürecinden sonra Suriye’nin güney batısında İsrail’in ne yapacağı meçhul!

Kuzeyde Afrin, Cerablus hattında Türkiye’nin kurduğu güvenli bir alan mevcut. 400 bine yakın Suriyeli mülteci bu bölgelere geri döndü. Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı aynı zamanda Türkiye’nin güvenliğini bir şekilde temin etti.

Türkiye’nin garantörlüğündeki İdlip çatışmasızlık bölgesinde ise sivil halk istim üzerinde. Legal ve gayri legal muhaliflerin neredeyse tamamı İdlip’te. Terör örgütü ilan edilen HTŞ’nin silah bırakmaya ve buharlaşmaya niyeti yok. Özellikle vatansız terör grupları İdlip’ten çekilmek yerine “intihar” anlamına gelecek büyük “vuruşma”ya hazırlanıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yunanistan ile gerginlikte doğal gazdan daha çok adalar mevzuu dikkatimi çekiyor 18 Eylül 2020 | 294 Okunma K.Atatürk maskesi takanların gerçek yüzünü görmek için Kaftancıoğlu turnusoluna bakmak 15 Eylül 2020 | 302 Okunma Sapık şeyhin cübbe ve sarığı üzerinden taban kaydırma faaliyeti yürütmek 11 Eylül 2020 | 2.026 Okunma “Nur perdesine dolanmış” şeref yoksunu şeyh bozuntusu üzerinden dindarları sopalamaya kalkışan hadsizler 08 Eylül 2020 | 2.859 Okunma Millete hakareti yaşam tarzına dönüştürmüş müstemleke kafalılar 04 Eylül 2020 | 2.064 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar