‘Fişi çekilmeli’ denen Astana süreci Suriye’nin geleceğini belirlemekte hangi noktada

Çankaya Köşkü’nde 3’lü zirve devam ederken, Suriye’deki son durum şu şekildeydi:Suriye rejimi, bazı suçlar müstesna genel af çıkardı. 14 Eylül 2019’dan önce işlenen suçlarda ceza...

Çankaya Köşkü’nde 3’lü zirve devam ederken, Suriye’deki son durum şu şekildeydi:

Suriye rejimi, bazı suçlar müstesna genel af çıkardı. 14 Eylül 2019’dan önce işlenen suçlarda ceza alanların cezalarında indirim yapıldı.

Rejim ülkenin 3’te 2’sine Rusya ve İran sayesinde hakim hale geldi. Şam yönetimi Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda müttefikleri Rusya ve İran’ın tutumunda bir değişiklik olmaması için kendince bir hamle yaptı.

Güneyde ise İsrail’in zaman zaman saldırıları devam ediyor. Golan’ın ilhakı sürecinden sonra Suriye’nin güney batısında İsrail’in ne yapacağı meçhul!

Kuzeyde Afrin, Cerablus hattında Türkiye’nin kurduğu güvenli bir alan mevcut. 400 bine yakın Suriyeli mülteci bu bölgelere geri döndü. Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı aynı zamanda Türkiye’nin güvenliğini bir şekilde temin etti.

Türkiye’nin garantörlüğündeki İdlip çatışmasızlık bölgesinde ise sivil halk istim üzerinde. Legal ve gayri legal muhaliflerin neredeyse tamamı İdlip’te. Terör örgütü ilan edilen HTŞ’nin silah bırakmaya ve buharlaşmaya niyeti yok. Özellikle vatansız terör grupları İdlip’ten çekilmek yerine “intihar” anlamına gelecek büyük “vuruşma”ya hazırlanıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İç kaleyi kim neden yıpratıyor 22 Ekim 2019 | 4.547 Okunma Rojava’nız çöp, kendiniz tarih oldunuz 18 Ekim 2019 | 4.819 Okunma Türkiye’nin güneyinde yine Suriye ile sınır komşusu olacağız 15 Ekim 2019 | 2.814 Okunma Sabır, savaş, zafer… “Türkler topyekûn savaşır” 11 Ekim 2019 | 2.880 Okunma Önceki gece Amerika ile neler yaşandı 08 Ekim 2019 | 7.271 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar