Ankara’nın soruları

Türkiye, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde kontrollü, hassas bir süreç yürütüyor.Cinayetin kapatılmasına, gerçek sorumluların kurtarılmasına izin vermemekte kararlı. Suudi...

Türkiye, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde kontrollü, hassas bir süreç yürütüyor.

Cinayetin kapatılmasına, gerçek sorumluların kurtarılmasına izin vermemekte kararlı. Suudi Başsavcılığı’nın Kaşıkçı cinayeti soruşturmasıyla ile ilgili açıklamaları çok yakından takip edildi, yeni soruları gündeme getirdi. Ankara’da üst düzey kaynakların dikkat çektiği soruları sizlerle paylaşacağım.

Suudi Arabistan Başsavcılığı Sözcüsü: İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmet El Asiri eylül ayında Kaşıkçı’nın ikna edilerek, ikna olmaması halinde ise güç kullanarak getirilmesi emrini verdi. Özel ekip oluşturdu. Ekibin görev başkanı (ismi söylenmiyor) müzakerelerin başarısız olmasının ardından öldürülmesine İstanbul’da karar verdi. Ölüm emrini veren, cinayeti işleyen beş kişi bunu teyit etti. Konsolosluk binasında güvenlik kameralarını bozan bir kişiye ulaşıldı.

Gündemdeki sorular:

Madem cinayet önceden planlanmamış idi, neden içerideki ve dışarıdaki kameralar önceden bozuldu?

Neden adli tıp kurumu başkanı ekipte yer aldı?

Ekibin yanında neden ölümcül ilaç ve ceset parçalamak için aletler vardı?

Suudi Arabistan önce yerli işbirlikçi iddiasını Reuters’a sızdırdı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Açıklayın” dediğinde, “Yok” denildi ve bilgiler Türkiye ile paylaşılmadı. Şimdi yeniden “Yerli işbirlikçi var” deniliyor. Adres, resim ve bilgiler neden hızla Türkiye’ye verilmiyor?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeniden vaka sayısı ve önemi 27 Kasım 2020 | 407 Okunma Reform söylemi ve yeni dönemde zorlu başlıklar 24 Kasım 2020 | 313 Okunma Reform süreci 20 Kasım 2020 | 517 Okunma Hastalık sonrasındaki altı ay da çok önemli! 17 Kasım 2020 | 1.016 Okunma Ankara KDP’nin tavrından memnun 13 Kasım 2020 | 766 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar