Veganlar D vitaminini besinlerden almalı

Vücudun güçlü ve sağlıklı kemikler oluşturabilmesi için D vitaminine ihtiyacı var. Ancak maalesef çoğumuz yeterli miktarda D vitamini alamıyoruz.

2011 yılında Nutrition Research dergisinin yayımladığı çalışmaya göre, küresel olarak 1 milyar insan yeterli olarak D vitamini alamıyor. Yetersiz beslenme denildiğinde aklınıza fazlasıyla zayıf olmak gelmesin. Vücudun ihtiyacı olan maddeleri düzenli ve dengeli bir şekilde alamamaktan bahsediyorum. İster bir deri-bir kemik, ister obez, ister normal olun, bu yeterli beslendiğiniz anlamına gelmiyor. Vücudun ihtiyacı olan maddeleri alamaması göz ardı edilebilecek bir durum değil. Bu maddelerden biri de D vitamini.

RİSKLİ GRUPTA OLABİLİRSİNİZ
D vitamini seviyesini teşhis etmenin en iyi yolu kan tahlili yaptırmaktır. 'Sadece bunun için doktora mı gidilir?' diye düşünmeyin. Eğer risk altındaki gruplardansanız buna kesinlikle değer.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Siperlik yüze dokunma olasılığını düşürüyor 04 Haziran 2020 | 90 Okunma Klima, virüsün uzağa gitmesine neden olabilir 03 Haziran 2020 | 74 Okunma Covid-19 yok olmayacak vakalar devam edecek 28 Mayıs 2020 | 153 Okunma Çocuğunuzun uzun süren ateşi varsa hemen doktora gidin 27 Mayıs 2020 | 103 Okunma Hastaneye gitmeniz gerekiyorsa ertelemeyin 21 Mayıs 2020 | 108 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar