Saçların dökülme nedeni demir eksikliği olabilir

Demir eksikliği, insan vücudunda ihtiyaç duyulan demirin çeşitli nedenler ile karşılanamamasından kaynaklanan bir durumdur.

Dünyada yaygın olarak görülen anemi türlerinin başında gelen demir eksikliğinin az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde görülme sıklığı çok daha yüksektir.
Toplumda kansızlık olarak da bilinen demir eksikliği, kadınların yüzde 35'inde, erkeklerin ise yüzde 20'sinde ortaya çıkmaktadır. Ancak gebe kadınlarda bu oran yüzde 50'ye kadar çıkabilir.

DEMİR EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ
Farklı tiplerde pek çok anemi çeşidi bulunmaktadır. Fakat en yaygın ve tanınmış olanı demir eksikliği anemisidir. Bu anemi türünün bilinen birçok nedeni bulunur.
Bunlar arasında; yetersiz ve dengesiz beslenme, iltihaplı bağırsak hastalıkları ve iç kanama nedeniyle yaşanan kan kayıpları da yer alır.
Ancak sebep ne olursa olsun, demir eksikliğinin kişinin yaşam kalitesini düşürecek belirtilere neden olduğu bilinmektedir. Demir eksikliğinin en çok görülen belirtileri arasında kişinin kendisini sürekli olarak güçsüz ve yorgun hissetmesi yer almaktadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kulaktan dolma bilgilerle diyet yapmayın 19 Haziran 2019 | 22 Okunma Saçların dökülme nedeni demir eksikliği olabilir 13 Haziran 2019 | 102 Okunma Diyabet, görme kaybına neden olabilir 12 Haziran 2019 | 49 Okunma Hamilelikte uykusuzluğa önlem alın 06 Haziran 2019 | 16 Okunma Günde 20 dakika güneş yeterli 05 Haziran 2019 | 53 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar