Saçların dökülme nedeni demir eksikliği olabilir

Demir eksikliği, insan vücudunda ihtiyaç duyulan demirin çeşitli nedenler ile karşılanamamasından kaynaklanan bir durumdur.

Dünyada yaygın olarak görülen anemi türlerinin başında gelen demir eksikliğinin az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde görülme sıklığı çok daha yüksektir.
Toplumda kansızlık olarak da bilinen demir eksikliği, kadınların yüzde 35'inde, erkeklerin ise yüzde 20'sinde ortaya çıkmaktadır. Ancak gebe kadınlarda bu oran yüzde 50'ye kadar çıkabilir.

DEMİR EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ
Farklı tiplerde pek çok anemi çeşidi bulunmaktadır. Fakat en yaygın ve tanınmış olanı demir eksikliği anemisidir. Bu anemi türünün bilinen birçok nedeni bulunur.
Bunlar arasında; yetersiz ve dengesiz beslenme, iltihaplı bağırsak hastalıkları ve iç kanama nedeniyle yaşanan kan kayıpları da yer alır.
Ancak sebep ne olursa olsun, demir eksikliğinin kişinin yaşam kalitesini düşürecek belirtilere neden olduğu bilinmektedir. Demir eksikliğinin en çok görülen belirtileri arasında kişinin kendisini sürekli olarak güçsüz ve yorgun hissetmesi yer almaktadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Toplu taşımadan inince elleri 20 saniye yıkayın 17 Ekim 2019 | 98 Okunma Soğuk algınlığı ve gribi birbirine karıştırmayın 16 Ekim 2019 | 179 Okunma B12 eksikliğinizi denge testi ile ölçün 10 Ekim 2019 | 747 Okunma Düzenli tüketilen maden suyu cildinizi nemlendirir 09 Ekim 2019 | 204 Okunma Balık yağı yerine balığın kendisini tüketin 03 Ekim 2019 | 127 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar