Anksiyete hayatınızı ele geçirmesin

Stresli durumlar karşısında vücut doğal bir tepki ortaya koyar. Karşılaşılan durumla ilgili korku ya da endişe duygusudur bu. Bir iş görüşmesine gitmek veya yaklaşan bir sınavı düşünmek...

Stresli durumlar karşısında vücut doğal bir tepki ortaya koyar. Karşılaşılan durumla ilgili korku ya da endişe duygusudur bu. Bir iş görüşmesine gitmek veya yaklaşan bir sınavı düşünmek bazılarının gergin hissetmesine veya korku duymasına neden olabilir. Endişe ve korku gibi duyguların durumlar karşısında anlık olarak ortaya çıkması normaldir. Bunlar kötü hissettiren duygular olsa da motive edici de olabilir. Ancak bu duyguların aşırı olması ve aylarca devam ederek günlük hayatı olumsuz etkilemesi anksiyete bozukluğuna işaret ediyor olabilir.

KADINLAR BÜYÜK RİSK ALTINDA
Gelip geçici olan ve günlük yaşama etkisi olmayan kaygı durumu sıradandır. Anksiyete bozukluğu durumunda ise kaygı, korku ve benzeri diğer duygular kişinin hayatını ele geçirir. Kişi daha önce sevdiği her şeyden uzaklaşır, günlük rutinindeki işleri yapmayı bırakır. Hatta evden çıkmayı bile reddedebilir.
Anksiyete bozukluğu, duygusal bozuklukların en yaygın şeklidir ve herkesi etkileyebilir. Ancak bir araştırmaya göre kadınların anksiyete bozukluğu tanısı alma olasılığı erkeklerden daha fazla.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hastalıklara kalkan olacak şifa reçeteleri 29 Kasım 2022 | 247 Okunma Varisin ilk belirtisi deri altında beliren damarlar 22 Kasım 2022 | 115 Okunma Migren günlüğü tutun 15 Kasım 2022 | 39 Okunma Mutluluğun sırrı 08 Kasım 2022 | 182 Okunma Kalp sağlığınız iyiyse beyin sağlığınız da iyidir 01 Kasım 2022 | 135 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar